تحلیل بورس -آرتا تحلیل
امروز چهارشنبه 13 مهر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

عرضه اولیه دوشنبه علیرغم کوچکی، اثر منفی در پی خواهد داشت که توام شدن آن با تسویه حساب مشتریان اعتباری و انتهای سال مالی کارگزاری ها، بار مضاعفی بر دوش بازار سرمایه ایجاد خواهد نمود

 

 

 

 

 

 

گروه های خودرویی، لیزینگی و حمل و نقلی، بانکی، بیمه ای، سرمایه گذاری و واسطه گرهای مالی، اکثرا همگی شروعی پرتقاضا، مثبت و همراه با صف خرید داشتند که در نهایت اکثرا پرحجم و مثبت به کار خود پایان دادند. در این بین معاملات پر حجم و مثبت نمادهای وبصادر، خکاوه، خپارس، وسینا، توریل و وخارزم، و معامات منفی نمادهای خوساز، ونوین،ما، وصندوق، ونیکی و وامید نمایان تر بود. اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از پیشرفت ۹۷ درصدی طرح توسعه تأسیسات زیربنایی بندر خلیج فارس در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی خبر داد(خبرگزاری تسنیم). پیشنهاد کاهش 2.5 درصدی ذخیره قانونی توسط بانک مرکزی علیرغم آثار تورمی، خبر خوبی برای گروه بانکی بود. روز گذشته شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا همچنان با خریدار بلوک های 100 میلیونی گروه توسعه ملی سهام ونوین بود.
بانک پاسارگاد بعد از افزایش سرمایه 20 درصدی ازمحل مطالبات و آورده نقدی سهامداران، با سرمایه 5 هزار و 40 میلیارد تومانی و اعام سود 285 ریالی، به بازگشایی نزدیکتر شد.
در گروه های فلزی و معدنی، رشد اندک قیمت های جهانی فلزات پایه، رشد محسوس قیمت دلار داخلی در کنار جو مثبت بازار، شروعی مثبت و پرتقاضا برای این گروه رقم زد. معامات مثبت همراه صف خرید نمادهای ذوب و فایرا چشم نوازی می نمود. با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر صنعت، معدن، تجارت معدن شماره سه و خط یک کارخانه کنسانتره دو میلیون تنی شرکت سنگ آهن گهر زمین افتتاح شد(ایسنا)
گروه های پتروشیمی و پالایشگاهی، همسو با کلیت بازار شروعی پرتقاضا و مثبت داشتند اما در ادامه دادوستدها اکثرا متعادل و حتی برخی نوسانات منفی را نیز تجربه نمودند. صف خرید نمادهای شبهرن و وپترو و معامات منفی و صف فروش نمادهای فارس، کرماشا، شپدیس، شنفت و شبریز نمایان تر بود. شناوری پتروشیمی مبین با معامات بلوکی و جابجایی های اخیر به حدود 9 درصد رسیده است، عاملی که همراه شرایط بنیادی مطلوب می تواند پتانسیل های بالقوه آن را آزاد و سبب رشد قیمتی آن در میان مدت شود. سریال اعام تعدیات منفی گروه پالایشگاهی این بار با پالایشگاه شاوان دنبال شد و در گزارش اعلامی سود 157 ریالی تبدیل به زیان 495 ریالی شد که از شرایط بحرانی گروه مذکور حکایت دارد.
آیین نامه خوراک گاز پتروشیمی ها که توسط معاون اول رئیس جمهوری در ۸ ماده به ۳ وزارتخانه نفت، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد اباغ شد حاوی نکات مثبتی همچون اجبار دولت به خرید نرخ اوره تولیدی به قیمت بورس کالا و نکات منفی همچون عدم پرداختن به اصل قضیه که همان قیمت خوراک است می باشد(انجمن صنفی پتروشیمی).
گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی و برقی، اکثرا متعادل و مثبت پی گیری شدند که در این بین صف خرید و معاملات مثبت نمادهای فاذر، لخزر، بشهاب، تکمبا و رتکو چشم نوازی می نمود. بلوک 16 درصدی شرکت حفاری شمال و 87 درصدی شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس هفته آخر شهریور توسط سازمان خصوصی سازی عرضه خواهد شد.
گروه های ساختمانی و سیمانی، نیز اکثرا مثبت به کار خود پایان دادند. از نمادهای منفی و کم حجم آنها به ثغرب، ثرود، کرمان، وآذر، وتوس، سدور، سرود، سهگمت، سشمال، سقاین و سبهان می توان اشاره نمود.
با مثبت شدن بازار، طبق انتظار گروه بتا منفی قندی اکثرا منفی شدند اما برخی نمادها همچون قصفها، قزوین و قشیر با حفظ صف خرید به کار خود پایان دادند. گروه های غذایی، کاشی و سرامیک، کانی های غیر فلزی و لاستیک سازی، اکثرا کم حجم و متعادل پی گیری شدند که در بین معامات مثبت نمادهای پدرخش، پلاسک، کساپا، غشاذر، غالبر و غمارگ نمایان تر بود.
بازدهی مناسب حدود 50 درصدی نماد رانفور از ابتدای سال تا کنون علیرغم افت و رکود سنگین بازار، سهامداران در سود را به شناسایی سود و فروش ترغیب می نماید که در کنار فروش های اخیر سهامدار عمده، همچنان معاملاتی منفی را برای نماد رانفور به ارمغان آورد و کل گروه آی تی را بعد از شروعی متعادل، با عرضه فروشندگان منفی نمود. در این بین معاملات پرحجم، مثبت و همراه صف خرید نماد سیستم چشم نوازی می نمود. گروه دارویی، همچنان کم حجم و متعادل با گرایشی مثبت دنبال شدند که معامات مثبت و پرحجم دکوثر نمایان تر بود. روز گذشته سرمایه گذاری اعتا با جابجایی بلوک 52 میلیون سهمی والبر، مجددا به جمع سهامداران بالای 1 درصد والبر پیوست.
با توجه به مفروضات گفته شده همچنین حجم بسیار ناچیز 50 میلیارد تومانی روز گذشته بازار(به غیر از بلوک ها و اوارق مشارکت و غیره که امروز با رشد مواجه شد)، عرضه اولیه دوشنبه علیرغم کوچکی، اثر منفی در پی خواهد داشت که توام شدن آن با تسویه حساب مشتریان اعتباری و انتهای سال مالی کارگزاری ها، بار مضاعفی بر دوش بازار سرمایه ایجاد خواهد نمود و از رشد مستمر بازار می کاهد. به نظر فردا نیز بازاری مثبت اما با شیبی آرام تر از امروز را نظاره گر باشیم و هرچه به انتهای بازار نزدیکتر شویم نوسانات منفی نمایان تر شوند.

تحلیل بازار امروز توسط کارگزاری آبان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]