تحلیل شرکتی با بازدهی منفی ۴۲ درصدی سهام و زمین ۶ هکتاری آماده مزایده
امروز چهارشنبه 13 مهر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

وضعیت مالی و بنیادی شرکت ایران تایر که در ۶ ماه اخیر بازدهی منفی ۴۲ درصدی سهام داشته و آماده فروش زمین ۶ هکتاری و اجرای طرح توسعه است توسط یک مشاور سرمایه گذاری تحلیل شد.

به گزارش وبسایت آرتا تحلیل و به نقل از  پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ایران تایر با سرمایه بیش از 28.6 میلیارد تومانی طی 6 ماه سال جاری با نوسان قیمت و بازدهی منفی 42 درصدی سهام (از 345 تومان اول سال به 198 تومان دیروز ) مواجه شده اما با آگهی مزایده زمین 6 هکتاری ، مورد توجه برخی سهامداران قرار گرفت و دیروز با رشد 5 درصدی قیمت و صف خرید همراه شد.

براساس این گزارش، در این رابطه گروه مشاور سرمایه گذاری «وِبورس» اقدام به بررسی این رویداد و تحلیل مالی و بنیادی |"پتایر" کرده که بدون هیچ توصیه ، تایید یا رد ، صرفا" جهت اطلاع سهامداران در بورس پرس منتشر می شود.

«پتایر» و زمین ارزشمندتر از خودش !!

شرکت تولیدی ایران تایر تولید کننده انواع لاستیک خودرو و تایرهای وانتی، باری، اتوبوسی، کشاورزی و تایرهای راه سازی است . این شرکت در سال 1343 تأسیس و از سال بعد با نام شرکت جنرال تایر و رابر ایران به بهره برداری رسید. انواع تایر خودرو تولیدی شـرکت ایران تایر شامل سایزهای مختلف تایر بایاس و تایر رادیال نخی است که همگی با نام تجاری ایران تایر عرضه می شوند.

در سال های اخیر، صنعت تایرسازی متاثر از تحریم های اقتصادی، دچار بحران شدیدی شد. پتایر نیز به دنبال آن زیان‌ده شید. تحریم های اقتصادی از 4 مسیر بر این شرکت تاثیر گذاشت که هر کدام مستقلا، عواقب مالی به همراه داشتند. این مسیرها عبارتند از:

    افزایش قیمت ارز و افزایش هزینه مواد اولیه
    افزایش واردات تایر چینی تا 60% ارزان تر
    کاهش فروش خودروسازان و عدم تسویه بدهی به تایرسازان
    تحریم تکنولوژیک و توقف طرح های توسعه تایری

هم اکنون در موقعیتی قرار داریم که شرایط در حال برگشت به سود این صنعت است. ثبات ارز، کاهش قیمت جهانی مواد اولیه، پیگیری سیاست جلوگیری از واردات بی رویه، افزایش تولید خودروسازان و توافق هسته ای همگی منجر به بهبود چشمگیر وضعیت می شوند. این تغییرات آغاز و تا کنون منجر به سودآوری دوباره پتایر در پیش بینی سال جاری شده اند.

درحال حاضر تنها مشکل باقی مانده، اشباع بازار لاستیک به دلیل واردات بی رویه است. با توجه به شفاف سازی جدید پتایر، مشکل مربوطه بهبود یافته و فروش ماه چهارم سال موید این امر است. با این وجود، مسئولین مالی شرکت در پیش بینی سال جاری، با در نظر گرفتن شرایط کنونی بازار احتیاط کرده و 5 درصد کاهش در قیمت محصول رادیال لحاظ کرده اند. اما با توجه به عملکرد 3 ماهه، هنوز این تخفیف اعمال نمی شود. بنابراین معامله گران این مساله را در نظر نگرفته و قیمت نماد را در 200 تومان متعادل کرده اند.

فروش زمین

آگهی مزایده زمین 6 هکتاری چسبیده به کارخانه چهارشنبه گذشته منتشر شد. دو روز معاملاتی بعد (یکشنبه)، معامله گران واکنش نشان داده و قیمت نماد را با رشد همراه کردند. این مزایده اواخر شهریور برگزار می شود و در حال حاضر اطلاعاتی در مورد خریدران احتمالی در دست نیست. اما محاسبات مالی نشان می دهد حتی اگر قیمت هر متر از زمین را با حداکثر احتیاط فرض بگیریم، ارزش این زمین بیش از ارزش بازار کنونی "پتایر" است! بنابراین در صورت تحقق فروش زمین، قیمت نماد با جهش مواجه می شود.

طرح توسعه رادیال

ایران تایر از سال 91 طرح توسعه تایر رادیال سیمی (نخی) را آغاز کرد. قرار بود این طرح در انتهای سال 93 به بهره برداری برسد اما مشکلات تکنولوژیک، یک سال تاخیر به همراه داشت. هم اکنون سهامدران نماد منتظر اجرایی شدن و تولید ناشی از این طرح هستند. به نظر میرسد اشباع بازار به دلیل واردات بی رویه لاستیک، بهره برداری را به تاخیر می اندازد.

تایر رادیال، قیمت و سودآوری بیشتری نسبت به محصول قبلی شرکت (تایر بایاس) دارد. برنامه شرکت توقف کامل تولید بایاس و جایگزینی رادیال است. در سال جاری در نظر دارند تایر بایاس را حدود 2 هزار و تایر رادیال را 10 هزار تن تولید و کنند. 2 هزار تن از تولید رادیال سال جاری، ناشی از طرح توسعه است. این طرح، ظرفیت تولید رادیال را تا 20 هزار تن افزایش می دهد.

بررسی مالی نشان می دهد هر 1000 تن افزایش در تولید و فروش رادیال سیمی، سود هر سهم را حدود 5 تومان افزایش می دهد.

کاهش قیمت مواد اولیه

مهمترین مواد اولیه شرکت، کائوچوی طبیعی، کائوچوی مصنوعی و دوده صنعتی است. قیمت جهانی هر سه به قیمت نفت وابسته است و کاهش نفت، منجر به افت قیمت مواد اولیه شد. نرخ مواد اولیه در حالی کاهش می یابد که قیمت محصولات به قیمت مواد اولیه وابستگی ضعیفی داشته و هر سال توسط نهاد دولتی تصویب می شود.

بنابراین کاهش قیمت نفت، تاثیر مثبت شدید بر سودآوری پتایر دارد. به نظر می رسد کاهش های اخیر قیمت نفت، تا حد زیادی در قیمت نماد لحاظ شده باشد اما از الان به بعد، کاهش بیشتر آن، افزایش قیمت پتایر را به دنبال خواهد داشت. 10 درصد کاهش در نفت، می تواند قیمت نماد را 80 تومان افزایش دهد. این مقدار 40 درصد از قیمت کنونی است و اهمیت موضوع را به خوبی نشان می دهد.

جمع بندی

در جدیدترین پیش بینی شرکت و بر اساس عملکرد 3 ماهه ، سود هر سهم به 7 تومان تعدیل شد. این گزارش، واکنش منفی بازار را به دنبال داشت زیرا از لحاظ مالی انتظارات معامله گران نیاز به کاهش و تعدیل داشت. این تعدیل منجر به کاهش 20 درصدی قیمت شده و محدوده 200 تومان را به عنوان تعادل جدید سهم محکم کرد.

نکته مهم آن که معامله گران بازار، سود هر سهم پیش بینی شرکت را نپذیرفته اند. چرا که قیمت مواد اولیه و قیمت محصولات در این گزارش، نیاز به اصلاح دارد. با اصلاح این موارد و با فرض ثبات در دیگر شرایط، انتظار داریم سود 35 تومان، در سال جاری محقق شود.

طرح توسعه و فروش زمین مهمترین ظرفیت این شرکت هستند. تنها ریسک کنونی، موضوع اشباع بازار لاستیک است که می تواند تحقق سود 35 تومان را دچار تزلزل کند. این موضوع اثر منفی خود را از دو مسیر بر شرکت می گذارد. اول رقابت شرکت ها با اعمال تخفیف و در نتیجه کاهش نرخ فروش و دوم تاخیر در بهره برداری از طرح توسعه.

پیوست 1: زمین 6 هکتاری پشت کارخانه با 8 سوله:

 

پوست 2: جدیدترین جزئیات مالی از طرح توسعه در ضمیمه بودجه 94

 

 

پیوست 3: قیمت هر تن از مواد اولیه

 

 

پیوست 4: رفتار اخیر نماد

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]