تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس «ثپردیس»-آرتا تحلیل
امروز جمعه 10 تیر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس از شرکت های تابعه شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن می باشد که در تاریخ ٠٥/٠٢/٨٥ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی شرکت ها به ثبت رسید.

 

 

 

 

 

 

 

تاریخچه شرکت

شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس از شرکت های تابعه شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن می باشد که در تاریخ ٠٥/٠٢/٨٥ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی شرکت ها به ثبت رسید. سپس در راستای اجرای سیاست های تعیین شده مدیریت محترم هلدینگ، ضمن تبدیل شخصیت حقوقی شرکت به سهامی عام، اقدامات لازم جهت پذیرش و عرضه سهام شرکت در بازار سرمایه در تاریخ ٢٠/٠١/٩٣ نزد سازمان بورس اوراق بهادار ثبت و به عنوان نود و چهارمین نماد معاملاتی در بازار فرابورس ایران درج گردید.

فعالیت اصلی شرکت

    طراحی و ارائه خدمات مشاوره ای، پژوهشی، فنی و مهندسی در بخش عمران و شهرسازی اعم از ساختمان های مسکونی و تجاری، اداری، فرهنگی، ورزشی، خدماتی، تهیه زمین جهت ایجاد واحدهای ساختمانی از قبیل احداث شهر، شهرک و هر نوع ابنیه در زمینه های فوق الذکر.
     همچنین تهیه، تولید، توزیع، خرید و فروش و صادرات و واردات کلیه ماشین آلات و تجهیزات و قطعت و مصالح ساختمانی و ... از فعالیت های جانبی شرکت می باشد.
    صدور خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور و عقد هر نوع قرارداد و توافق نامه و تفاهم نامه بین المللی جهت انجام فعالیت های ساختمانی و ایجاد و توسعه و تکمیل پروژه ها و طرح های عمرانی و شهرسازی در زمینه های فوق الذکر

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در هنگام تاسیس مبلغ ١٠ میلیون ریال شامل ١٠،٠٠٠ سهم ١٠٠٠ ریالی با نام بوده و طی دو مرحله افزایش سرمایه داشته است. با آخرین افزایش سرمایه در حال حاضر سرمایه شرکت مبلغ ٣٠٠ میلیارد ریال شامل ٣٠٠ میلیون سهم ١٠٠٠ ریالی می باشد.

همچنین اسامی و ترکیب سهامداران شرکت به شرح زیر می باشد:

پروژه های شرکت

شرکت ها و بنگاه های اقتصادی تک محصولی در بازار کسب و کار محکوم به فنا هستند یا به تعبیری دیگر شرکت هایی که نتوانند از ظرفیت های بالقوه خود در کسب سهم بازار تلاش نمایند عمر کوتاهی نسبت به شرکت های چند بعدی خواهند داشت. لذا تعریف پروژه های جدید و بهره گیری از فرمول مکمل در تولید، از جمله مواردی است که شرکت را به وادی تنوع در روش های اجرا راهنمایی می نماید. شرکت به منظور چابک سازی سازمان در فعالیت ها و تمرکز زدایی و کاهش تصدی گری امور از روش های مختلفی در مدیریت ساخت و تولید سبد پروژه های خود بهره می جوید. تا بدین ترتیب با تنوع بخشی شیوه های مختلف اجرای پروژه ها، قابلیت تحقق اهداف استراتژیک در دستیابی به سطح بالای ساخت و نیز تعدد پروژه و گسترش حوزه فعالیت محقق گردد. در این راستا انعقاد انواع قراردادهای مشارکت، سرمایه گذاری، پیمان مدیریت، پیمانکاری و ... طی ساخت های مختلف با رشد قابل ملاحظه ای مواجه بوده که ذیلا به برخی اقدامات انجام شده در این خصوص اشاره می گردد:

حدود ٨٢ میلیارد تومان از عواید شرکت، حاصل واگذاری واحدهای احداثی و خریداری شده می باشد و حدود ١١ میلیارد تومان آن هم از عواید متعلق به فعالیت های پیمانکاری مباشرتی می باشد.

    پروژه های احداثی

پروژه های احداثی شرکت شامل:

حدود ٢٣ درصد از درآمد های پروژه های احداثی به پروژه تجاری یاقوت اختصاص دارد که مبلغی در حدود ١٨٨ میلیارد ریال می باشد. پروژه های المپیک و ٣،٤٧٤ واحدی مهر هم درصد بالایی از درآمد فروش بودجه برآوردی ٩٥ را تامین خواهند کرد.

پروژه های پیمانکاری

پروژه های پیمانکاری شامل(ارقام به میلیون ریال):

حدود ٨٥ درصد از درآمدهای برآوردی حاصل از پروژه های پیمانکاری در بودجه ٩٥ به پروژه بیمارستان ٨٥ تخت خوابی مهدی شهر تعلق دارد. پروژه المپیک هم حدود ١٤ درصد ار درآمد حاصل از پروژه های پیمانکاری در بودجه را تامین خواهد کرد. پروژه های سپهر تهران پارس و عتیق هم بخش کوچکی از بودجه اعلامی سال مالی منتهی به ٣١ شهریور ٩٥ را تامین خواهد کرد.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

حدود ٣٥٧ میلیارد ریال از بهای تمام شده کالای فروش رفته برآوردی در بودجه ٩٥ به پروژه های احداثی تعلق دارد و حدود ٩٠ میلیارد ریال هم به پروژه های پیمانکاری تعلق دارد.

     بهای تمام شده مربوط به پروژه های احداثی

بهای تمام شده مرتبط با پروژه های احداثی شامل موارد زیر می باشد(ارقام به میلیون ریال)

حدود ٣١ درصد از بهای تمام شده پروژه های احداثی متعلق به پروژه ٣،٤٧٤ واحدی مهر، حدود ٢٧ درصد آن به پروژه مسکونی و تجاری المپیک، ١٣ درصد به پروژه نگین و حدود ١١ درصد آن هم به پروژه تجاری یاقوت اختصاص دارد.

    بهای تمام شده مربوط به پروژه های پیمانکاری

بهای تمام شده مرتبط با پروژه های احداثی شامل موارد زیر می باشد(ارقام به میلیون ریال)

حدود ٩٢ درصد از بهای تمام شده پروژه های پیمانکاری متعلق به پروژه بیمارستان ٨٥ تخت خوابی مهدی شهر، حدود ٧ درصد آن به پروژه مدیریت پیمانالمپیک و مقادیر ناچیزی هم به پروژه های سپهر تهران پارس و عتیق اختصاص دارد.

نموار زیر فروش، بهای تمام شده و سود خالص شرکت را طی چند سال اخیر نشان می دهد(ارقام به میلیون ریال)

نسبت های مالی

نسبت جاری شرکت در طی سالیان اخیر همواره رو به رشد بوده است که نشان از بهبود وضعیت شرکت دارد. حاشیه سود ناخالص شرکت هم طی این سال ها به طور مستمر افزایش پیدا کرده است که نشان از بهبود پروژه های در دست شرکت دارد که ظاهرا از پروژه های مسکونی به پروژه های تجاری متمایل شده است.

وضعیت فعلی شرکت

میزان دارایی شرکت در ٩ ماهه منتهی به ٣١/٠٣/٩٤ حدود ٢،٤١٥ میلیارد ریال می باشد که ٢،٣١١ میلیارد ریال آن مربوط به دارایی های جاری می باشد. موجودی نقد شرکت با کاهش ٤٤ درصدی نسبت به سال مالی قبل به ١٦ میلیارد ریال رسیده است. این کاهش مربوط به افزایش میزان هزینه ها در پروژه های پیمانکاری بوده است. حصه جاری حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری شرکت با رشد ٤١ درصدی نسبت به سال قبل به ٨٧٨ میلیارد ریال رسیده است که موجب بهبود وضعیت شرکت خواهد شد. موجودی مواد و کالا هم که بخش عمده دارایی های جاری شرکت را تشکیل می دهد با کاهشی ٩ درصدی به ١،١٨٧ میلیارد ریال رسیده است.

حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری که حدود ٣٠ درصد از بدهی های جاری را تشکیل می دهد با رشدی ٢٤ درصدی نسبت به سال قبل به مبلغ ٥٠٧ میلیارد ریال در ٩ ماهه منتهی به خرداد ٩٤ رسیده است. حصه جاری تسهیلات مالی دریافتی هم با افزایش ١٤٦ درصدی به ٣٩٦ میلیارد ریال رسیده است. سود سهام پیشنهادی و پرداختنی هم در ٩ ماهه مبلغ ٥٢٩ میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال مالی قبل ٩٦ درصد افزایش را نشان می دهد. البته قابل ذکر است که شرکت توانسته تسهیلات بلند مدت ١٧٠ میلیارد ریالی را در ٩ ماهه تسویه کند. 

فروش شرکت در ٩ ماهه منتهی به خرداد ٩٤ حدود ٤٩٨ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ٢٤ درصدی را تجربه کرده است و حدود ٥٨ درصد بودجه ٩٤ را پوشش داده است. بهای تمام شده کالای فروش رفته هم با کاهش ٧ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ٢٦٣ میلیارد ریال رسیده است که حدود ٦٤ درصد بودجه را پوشش داده است. بنابراین سود ناخالص شرکت هم با رشدی ١٠١ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ٢٣٥ میلیارد ریال رسیده است. حاشیه سود ناخالص شرکت در ٩ ماهه ٤٧ درصد بوده است در صورتی که در بودجه ٩٤ حدود ٥٢ درصد در نظر گرفته شده است.

هزینه های عمومی، اداری به مبلغ ١٦ میلیارد ریال می باشد که ٣٢ درصد بودجه را پوشش داده است.  بنا به موارد ذکر شده سود عملیاتی شرکت با افزایشی ١٦١ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به مبلغ ٢١٧ میلیارد ریال رسیده است که حدود ٥٥ درصد بودجه را پوشش داده است. نهایتا سود خالص شرکت هم با رشدی ٢٠٧ درصدی نسبت به سه ماهه ٩٣ به مبلغ ١٥٥ میلیارد ریال رسیده است که تقریبا ٥٠ درصد بودجه ٩٤ را محقق کرده است.

سود هر سهم هم با سرمایه ای بالغ بر ٣٠٠ میلیارد ریال در بودجه ٩٤ مبلغ ١،٠٢٧ ریال برآورد شده است که در ٩ ماهه شرکت توانسته است ٥١٧ ریال آن را پوشش دهد. البته با توجه به شفاف سازی اخیر، شرکت در دو ماهه تیر و مرداد نسبت به واگذاری و عقد قرارداد تعداد ٢٩ واحد به متراژ ١،٨١٣ متر مربع و به مبلغ ١٠١ میلیارد ریال نموده که تعداد ١٦ واحد آن تجاری بوده و به علت مشارکتی بودن از حاشیه سود بالایی برخوردار است. بنابراین با توجه به عملکرد ١١ ماهه شرکت و پیش بینی پایان سال مالی، سود هر سهم سال مالی ٩٤ مبلغ ١،٠٢٦ ریال می باشد که ٩٩ درصد ان پوشش داده شده است

صورت های مالی شرکت طبق جداول زیر می باشد:

    صورت سود و زیان

پیش بینی شرکت برای سال آتی

فروش شرکت برای سال مالی منتهی به ٣١/٠٦/٩٥ حدود ٩٣٠ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩٤ حدود ٨ درصد رشد داشته است. بهای تمام شده کالای فروش رفته نیز با افزایش ٩ درصدی حدود ٤٤٧ میلیارد ریال برآورد شده است. بنابراین سود ناخالص هم با افزایش ٨ درصدی حدود ٤٨٢ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی هم با کاهش ٥١ درصدی نسبت به آخرین پیش بینی ٩٤ حدود ٢٥ میلیارد ریال برآورد شده است که احتمالا مربوط به کاهش هزینه های مالیاتی می باشد. بنابراین سود عملیاتی هم با افزایش ١٦ درصدی نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩٤ به مبلغ ٤٥٥ میلیارد ریال برآورد شده است که این افزایش بابت پیش بینی افزایش فروش شرکت از لحاظ متراژ و کاهش هزینه های اداری و عمومی می باشد. هزینه های مالی هم با کاهش ٢٧ درصدی ٦٤ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که این کاهش بابت اخذ تسهیلات با کارمزد کمتر و دوره بازپرداخت کمتر می باشند.

بنابراین با توجه به پیش بینی افزایش فروش و درآمدهای عملیاتی و همچنین کاهش هزینه ها، سود خالص شرکت با افزایش ٣٠ درصدی نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩٤ حدود ٤٠٠ میلیارد ریال برآورد شده است. سود هر سهم پس از کسر مالیات هم با افزایش ٣٠ درصدی به مبلغ ١،٣٣٦ ریال در نظر گرفته شده است.

شرکت های ساختمانی در بازار سرمایه با P/E حدود ٥ معامله می شود. با توجه به سود اعلامی ١،٣٣٦ ریالی نماد ثپردیس برای سال مالی منتهی به ٣١/٠٦/٩٥، قیمت هایی در محدوده ٥٠٠ تا ٦٠٠ تومان برای سهم مناسب می باشد.

    تعداد کل سهام این شرکت ٣٠٠ میلیون سهم می باشد که تعداد ٣٠ میلیون سهم آن معادل ١٠ درصد از کل سهام شرکت قابل عرضه بوده و از این مقدار سهم معامله گران آنلاین ١٥ میلیون سهم می باشد.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]