تحلیل بنیادی شرکت آلومینیوم ایران(فایرا)-آرتا تحلیل
امروز دوشنبه 11 مهر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی


 

شرکت آلومینیوم ایران اولین تولید کننده انواع شمش های آلومینیوم مطابق با استانداردهای بازار بورس فلزات لندن(LME)  با درجه خلوص ۹۹٫۷ درصد و دارنده گواهینامه بین المللی ISO ٩٠٠١:٢٠٠٠ در صنعت آلومینیوم کشور می باشد.

 


 

 

تاریخچه شرکت

شرکت آلومینیوم ایران به عنوان اولين توليد كننده شمش هاي آلومينيوم در ايران ، در زميني به مساحت ٢٣٢هكتار در كيلومتر ٥ جاده اراك  تهران واقع گرديده است. موضوع تأسيس كارخانه ايرالكو در سال ١٣٤٦ به تصويب هيأت دولت رسيد و اقدامات مربوط به نصب تأسيسات و ساختمان از سال ١٣٤٧آغاز گرديد و در سال ١٣٥١ با دو خط توليد و ظرفيت ٤٥,٠٠٠ تن در سال مورد بهره برداري قرار گرفت. پس از پيروزي انقلاب اسلامي و افزودن سه خط ديگر به پروسه توليد ، ظرفيت توليد آلومينيوم اوليه به ١٢٠,٠٠٠تن در سال رسيد كه شامل انواع شمش ها به صورت تي بار ، هزار پوندي ، آلياژهاي ريخته گري ، بيلت ، اسلب و... مي باشد. متعاقبا و به منظور رعايت مسائل زيست محيطي کلنگ احداث کارخانه توليد آلومينيوم با تکنولوژي ٢٠٠ کيلو آمپر در سال ١٣٨١ به زمين زده شد و در سال ١٣٨٦ به بهره برداري رسيد .ظرفيت توليد شرکت آلومينيوم ايران در حال حاضر و با احتساب خروج خطوط ١ و ٢ کارگاه قديم به ١٧٥,٠٠٠ تن در سال بالغ گرديده است. و براساس اطلاعات ١٢ ماهه ٩٣ تعداد ٣٠٨٥ نفر در شرکت مشغول به فعالیت می باشد. حدودا ١١,٠٠٠ كارخانه و كارگاه با بيش از ٢٥٠,٠٠٠ نفر در صنايع وابسته به آلومينيوم اشتغال دارند.

شرکت آلومینیوم ایران اولین تولید کننده انواع شمش های آلومینیوم مطابق با استانداردهای بازار بورس فلزات لندن(LME)  با درجه خلوص ۹۹٫۷ درصد و دارنده گواهینامه بین المللی ISO ٩٠٠١:٢٠٠٠ در صنعت آلومینیوم کشور می باشد.

فعالیت اصلی شرکت

١)      تاسیس و ایجاد کارخانجات جهت تولید و ساخت انواع محصولات آلومینیومی آلیاژهای مربوطه در هر رده از صنعت آلومینیوم و فروش آنها از جمله مواد اولیه و کمکی و کالای در جریان ساخت و محصولات مختلف آلومینیومی در داخل و خارج کشور

٢)      انجام واردات کلیه مواد اولیه، کمکی، ماشین آلات و تجهیزات و قطعات و لوازم یدکی

٣)      مبادرت به اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن مواد اولیه مورد نیاز کارخانه و مشارکت در شرکتهای معدنی جهت تامین و تهیه مواد اولیه و کمکی

٤)      مشارکت با اشخاص حقیقی، حقوقی و سرمایه گذاری که با موضوع شرکت در ارتباط هستند.

ترکیب سهامداران و افزایش سرمایه شرکت

""

سرمایه شرکت در چند مرحله به شرح جدول زیر افزایش پیدا کرده است

""
محصولات شرکت

    شمش ٥٠پوندی خالص

این شمش‌ها بیشتر به صورت آلومینیوم آلیاژی و در صنایع خودروسازی وتولید قطعات ریختگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در موارد خاص و بنا به درخواست مشتریان این تولیدات بصورت خالص ٨٥/٩٩ انجام میشود.

    شمش ١٠٠٠پوندی

این شمش ها اغلب به صورت آلومینیوم خالص تولید می شوند و در صنایع تولیدکابل و قطعات الکتریکی و انواع فویل و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. درجه خلوص این تولیدات ٨٥/٩٩ درصد می باشد و اغلب در صنایع ذوب مجدد کاربرد دارند.

    سلب يا تختال

اين توليد در صنايع نورد و توليد انواع ورق؛کويل؛ تسمه و ... مورد استفاده قرار ميگيرد.

    شمش تی – بار

این محصول برحسب نیاز کارخانجات مصرف کننده در انواع E.C و١٣٥٠ AA و خالص تولید می­گردد و بیشتر جهت هدایت کننده های الکتریکی ؛ کابلها؛ وسایل خانگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

جایگاه شرکت در صنعت


میزان فروش محصولات شرکت در سال ٩٣ نسبت به سالهای پیشین افزایش داشته است. سهم فروش محصولات این شرکت در کل بازار داخلی و صادرات به شرح زیر است:میزان تولیدات شرکت

""

شرکت میزان تولیدات کل محصولات را در بودجه سال 94 نسبت به واقعی سال 93 با حدود 1.6 درصد رشد 185,000 تن اعلام کرده است. میزان کل تولیدات شرکت در سال 93 حدود 182,014 تن بوده است که بیشترین سهم از تولیدات شرکت را شمش خالص با 63 درصد از کل تولیدات در اختیار دارد. شمش بیلت 14 درصد و شمش آلیاژ 23 درصد محصولات را دارا می باشد. نمودار زیر ترکیب تولیدات شرکت را در چند سال اخیر نشان میدهد.

 

شرکت در ٣ ماهه منتهی به  ٣١/٠٣/٩٤ حدودا ٢٥ درصد از تولیدات برآوردی بودجه ٩٤ را پوشش داده است.

میزان فروش شرکت

""

شرکت میزان فروش کل محصولات در بودجه سال ٩٤ نسبت به سال ٩٣ با افزایش ٢.٦درصدی اعلام کرده است. میزان کل فروش شرکت در سال ٩٣ حدود ١٨٠,٣٤٥ تن بوده است که بیشترین سهم از فروش شرکت را شمش خالص صادراتی با ٣٧ درصد از کل فروش در اختیار دارد. فروش شمش خالص داخلی ٢٧ درصد و شمش آلیاژ و شمش بیلت به ترتیب ٢٣ و ١٣ درصد مقدار فروش محصولات را دارا می باشد.

مبلغ فروش

""

شرکت مبلغ فروش کل محصولات را در بودجه سال ٩٤ نسبت به بودجه سال ٩٣ با ٤.٨ درصد رشد اعلام کرده است. میزان کل مبلغ فروش شرکت در سال ٩٣ حدود ١٢,٨٧٠میلیارد ریال است که بیشترین سهم از فروش شرکت را شمش خالص صادراتی با ٣٠ درصد از کل فروش در اختیار دارد. شمش خالص فروش داخلی با ٢٧ درصد و شمش الیاژ و شمش بیلت به ترتیب ٢٨ و ١٤ درصد مبلغ فروش کل را دارا می باشد. در همین دوره ٧١ درصد فروش داخلی و مابقی صادراتی بوده است.

میزان فروش محصولات شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است:

""

شرکت در ٣ ماهه حدودا ١٩ درصد از مبلغ فروش برآوردی بودجه ٩٤ را پوشش داده است. همانطور که از نمودار ترکیب مقداری و ریالی فروش مشخص است فروش محصول شمش آلیاژ روند صعودی داشته در صورتی که فروش محصول شمش خالص صادراتی با روند نزولی همراه شده است.

""

بهای تمام شده کالای فروش رفته

بهای تمام شده ٩٤ نسبت به ٩٣ حدودا ٩ درصد افزایش یافته است. همانطور که از نمودار مشخص است مواد مستقیم بیشترین سهم را در بهای تمام شده کالای فروش رفته داشته است. پودر آلومینا مهمترین ماده مصرفی است. طی دوره سه ماهه اول سال ٩٤ حدود ٦٢ درصد مواد اولیه وارداتی و ٣٨ درصد آن از داخل تهیه می گردد.

""


روند بهای تمام شده طی سالیان اخیر در نمودار زیر آمده است.

""

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود محصول شمش EC با ٢٨ درصد بیشترین حاشیه سود را در سال ٩٣ داشته است و شمش خالص صادراتی نیز کمترین حاشیه سود را به خود اختصاص داده است. قابل ذکر است که قیمت شمش خالص در بازار داخلی بالاتر از قیمت فروش صادراتی می باشد اما شرکت به منظور واردات مواد اولیه( آلومینا) و شرایط سخت پرداخت (به دلیل تحریم ها)، مقداری از محصول را صادر کرده و در ازای آن مواد اولیه وارد می کند.

""


جدول مقایسه ای سود و زیان

جدول زیر صورت سود و زیان شرکت را از سال ٩٠ تا ٩٤ نشان می دهد.

""

مطابق بودجه اعلامی ٩٤ فروش شرکت نسبت به ٩٣ حدود ٤.٨ درصد رشد را نشان می دهد. بهای تمام شده ٩.٣ درصد افزایش و به تبع آن سود ناخالص نیز ١٧.٥ درصد کاهش یافته است. سود عملیاتی شرکت ٢٠ درصد کاهش و سود خالص نیز ٣٩ درصد کاهش را نشان میدهد.

در سال ٩٣ سود خالص شرکت به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرد و از رقم ٢٨٥ میلیارد ریال به رقم ١،٠٢٠ میلیارد ریال رسیده است. در بودجه ٩٤ هم سود شرکت با ٦ درصد افزایش اعلام شده است.

نسبت­های مالی شرکت

""


درصد بازده دارایی های شرکت در  طی سال ٩٠ تا ٩٣ از ٠.٤ درصد به ٩ درصد افزایش پیدا کرده است. نکته حائز اهمیت میزان کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت از ١٧ درصد در سال ٩٣ به حدود ٨ درصد در سه ماهه ٩٤ می باشد که از دلایل ان می توان به  کاهش مبلغ فروش به دلیل کاهش قیمت جهانی آلومینیوم و به تبع آن کاهش قیمت داخلی محصولات شرکت اشاره کرد. اگرچه مواد اولیه مصرفی نیز کاهش پیدا کرده است اما در قیاس با کاهش قیمت محصولات از تاثیرگذاری کمتری برخوردار بوده است.

مشتریان عمده شرکت

""

از مجموع مشتریان عمده ٤٧ درصد وزنی مربوط به واحدهای اقتصادی معتبر و دولتی داخلی و ٢٢ درصد مربوط به مشتریان خارجی و ٢٩ درصد وزنی مربوط به سایر مشتریان می باشد.

روند قیمتی جهانی آلومینیوم

همانطور که ملاحظه می کنید روند قیمتی آلومینیوم در طی این سال ها کاهشی بوده است و احتمالا این روند تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد.

""


پیش بینی سال ٩٤ شرکت

شرکت در پیش بینی سال ٩٤ سود هر سهم را با سرمایه ٦٠٧,٤١٧ میلیون ریال مبلغ ١,١٠١ ریال اعلام نموده که نسبت به سال ٩٣ با افت ٣٩ درصدی همراه است و ٣ ماهه منتهی به ٣١/٠٣/٩٤ مبلغ (١٠٢)  ریال زیان به ازای هر سهم گزارش نموده است. جدول زیر متوسط نرخ مواد اولیه و متوسط نرخ فروش محصولات را در پیش بینی ٩٤ و سه ماهه ٩٣ نمایش می دهد:

""


همانطور که از جداول فوق مشخص است متوسط نرخ مواد اولیه در واقعی ٣ ماهه ٩٤ بیش از متوسط نرخ مواد اولیه در پیش بینی ٩٤ می باشد و از طرفی متوسط نرخ فروش هر واحد محصول در اطلاعات واقعی ٣ ماهه ٩٤ کمتر از متوسط نرخ فروش محصولات در پیش بینی ٩٤ می باشد همین موضوع باعث شده پوشش سود ناخالص ٣ ماهه نامناسب و حدود ١٢ درصد باشد از سوی دیگر، هزینه های عمومی با پوشش نامناسب ٣٦ درصدی منجر به زیان سه ماهه شده است.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد و مطابق جدول فوق، نرخ فروش شمش صاداراتی از فروش داخلی کمتر است اما با توجه به اینکه شرکت بخشی از خرید پودر آلومینا را از خارج کشور انجام می دهد به منظورتامین ارز مورد نیاز اقدام به فروش صادراتی محصولات خود می نماید.

""

سناریو١:

-  نرخ فروش هر واحد محصول و نرخ خرید هر واحد مواد اولیه برحسب متوسط نرخ های محقق شده در سه ماهه اول سال ٩٤ لحاظ شده است.

-  باقی اقلام صورت سود و زیان مطابق بودجه ٩٤ شرکت در نظر گرفته شده است.

سناریو٢:

-  نرخ های فروش هر واحد محصول برای ٩ ماهه انتهایی سال ٩٤ مطابق با متوسط نرخ های بورس کالا (سه ماهه منتهی به مهر ٩٤) در نظر گرفته شده است.

-  نرخ خرید هر واحد مواد اولیه برحسب متوسط نرخ های محقق شده در سه ماهه اول سال ٩٤ لحاظ شده است.

- باقی اقلام صورت سود و زیان مطابق بودجه ٩٤ شرکت در نظر گرفته شده است.

سهام شرکت آلومینیوم ایران با قیمت ٢،٧٠٤ ریال در تاریخ انتشار گزارش، در بازار دوم بورس مورد معامله قرار می گیرد که با احتساب این قیمت و EPS اعلامی آن که در بودجه ٩٤ (معادل ١،١٠١ ریال) با P/E حدود ٢.٤٥ مورد معامله قرار می گیرد. با توجه به روند جهانی قیمت آلومینیوم و همچنین قیمت محصولات شرکت در بورس کالا که روندی نزولی به خود گرفته است و موجب شناسایی زیان در سه ماهه نخست سال شده است، انتظار بر این است که شرکت نه تنها در پایان سال جاری سود اعلامی را پوشش نخواهد داد بلکه تعدیل منفی سود را هم تجربه خواهد کرد.

سایر نکات با اهمیت

    در سر فصل تسهیلات مالی دریافتی در ١٢ ماهه ٩٣ مبلغ ١،١٠٧ میلیارد ریال( معادل ٣٣.٢ میلیون یورو و ٢٦٢.٩ میلیون روپیه هند) تسهیلات ارزی دریافتی از بانک های صنعت و معدن و توسعه صادرات ایران می باشد که با نرخ ارز مبادله ای در تاریخ ترازنامه تسعیر شده است. طبق تاییدیه دریافتی از بانک صنعت و معدن در صورت پرداخت به موقع بدهی شرکت(بابت تسهیلات ارزی دریافتی) به بانک مذکور مبلغ ١٢ میلیون یورو معادل ٤٣٢ میلیارد ریال بابت جرایم و خسارت تاخیر در پرداخت بدهی ها بخشوده خواهد شد. قابل ذکر است که پرداخت و تسویه اقساط تسهیلات مالی ارزی دریافتی، خرید خارجی مواد اولیه و همچنین فروش صادراتی در سال ٩٤ با استفاده از نرخ ارز مورد استفاده در لایحه بودجه سال ٩٤(٢٨،٥٠٠ ریال برای هر دلار آمریکا و ٣٢،٢٨٤ ریال برای هر یورو) محاسبه شده است.
    در سال مالی منتهی به اسفند ٩٣ به دلیل وجود شرایط تحریم، صادرات محصولات و برخی از خریدهای خارجی و پرداخت های ارزی مرتبط با آن، از مجاری معمول بانکی میسر نشده و به صورت واردات مواد در مقابل صادرات محصول و در مواردی نیز، از طریق حواله های ارزی انجام شده است.
    هزینه انرژی در سال ٩٣ حدود ١٣٠٣ میلیارد ریال بوده است و در پیش بینی ٩٤ هم با افزایش ١٠ درصدی به مبلغ ١٤٣٩ میلیارد ریال برآورد شده است. البته طبق مصوبه هیئت وزیران، برق مصرفی در بخش های صنعت و معدن با افزایش ٢٠ درصدی تعرفه برق در سال ٩٤ مواجه ایم. با لحاظ نمودن افزایش ٢٠ درصدی نرخ انرژی حدود ٢١٤ ریال به ازای هر سهم از سود شرکت کاسته خواهد شد.

نتیجه گیری:

افت نرخ فروش محصولات از یک سو و افزایش بهای تمام شده از سوی دیگر سودآوری شرکت را با خطر مواجه ساخته است. از مهمترین ریسک های این شرکت حجم بالای بدهی های شرکت است که در پایان سال ٩٣ حدود ٣٨ درصد از حجم ترازنامه شرکت را تشکیل داده است(١,٤٥٤ میلیارد ریال کوتاه مدت و ٢,٥٨٧ میلیارد ریال تسهیلات بلند مدت)، علاوه بر این سربار تولید نیز حدود ٢٩% بهای تمام شده را به خود اختصاص داده که حدود ٤٢% از هزینه سربار مربوط به هزینه انرژی می باشد. بنابراین افزایش نرخ انرژی به ویژه برق بر سودآوری شرکت تاثیر گذار است.

تحلیل توسط کارگزاری ابان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]