تحلیل بنیادی شرکت بهمن دیزل« خدیزل»-آرتا تحلیل
امروز جمعه 10 تیر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

شركت بهمن دیزل با هدف تولید کامیون های سبک و نیمه سنگین و سنگین و مینی بوس و به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور در اول خرداد ماه سال ١٣٨٢ به صورت پروژه زیر نظر گروه بهمن آغاز به کار نمود و در آذر ماه سال ١٣٨٢ تولید آزمایشی کامیونت ٦ تن را تحت لیسانس شرکت ISUZU  ژاپن آغاز نمود.

 

 

 

 

 

 

معرفی شرکت

شركت بهمن دیزل با هدف تولید کامیون های سبک و نیمه سنگین و سنگین و مینی بوس و به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور در اول خرداد ماه سال ١٣٨٢ به صورت پروژه زیر نظر گروه بهمن آغاز به کار نمود و در آذر ماه سال ١٣٨٢ تولید آزمایشی کامیونت ٦ تن را تحت لیسانس شرکت ISUZU  ژاپن آغاز نمود. این مرکز درسال ١٣٨٢ با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال به عنوان شرکت بهمن دیزل به ثبت رسید.

بهمن دیزل با هدف توسعه فضای تولید و بهینه نمودن خطوط تولید جهت افزایش و تنوع تولید محصولات در دی ماه سال ١٣٨٥ به شهرک صنعتی البرز انتقال یافت.

در حال حاضر می توان اذعان داشت این شرکت با تکیه بر چشم انداز فوق به عنوان تنها تولید کننده کامیون های سبک با برند ژاپنی و با کیفیت ترین خودروی تولید شده در داخل کشور موفق به اختصاص بیش از ٦٥ درصد سهم تولید کامیونت در سال ١٣٩٣ گردیده است.

یکی از اهداف شرکت بهمن دیزل ورود به بازارهای جهانی بوده است که در سال ١٣٨٧ با آغاز صادرات به کشور عراق به ارزش ٥.٥ میلیون دلار توانست به این مهم دست یابد و در حال حاضر قصد دارد با توسعه صادرات، بازار کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان را در دست گیرد.

مهمترین تامین کنندگان شرکت بهمن دیزل، شرکت عصر بهمن به عنوان پل ارتباطی تامین قطعات CKD از مهمترین شریک تجاری شرکت بهمن دیزل یعنی شرکت ایسوزو ژاپن و همچنین مرکز توسعه ساخت مرکز بهمن موتور جهت تامین قطعات داخلی می باشد.

فعالیت اصلی شرکت

    تولید و مونتاژ انواع خودرو و وسایط نقلیه موتوری و دیزلی سبک و سنگین و انواع کامیون، اتوبوس، مینی بوس و کامیونت و تریلر به منظور نوسازی ناوگان حمل ونقل داخلی کشور
    اقدام به مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی
    ارائه خدمات فنی و مهندسی نظیر ساخت ماشین آلات صنعتی و ساخت قطعات مورد نیاز صنایع مختلف و توزیع آنها
    مشاوره در زمینه امور صنعتی، بازرگانی و مدیریتی
    انجام فعالیت های بازرگانی داخلی، واردات و صادرات کالاها و توزیع آنها در راستای فعالیت اصلی شرکت
    طبق آخرین پروانه بهره برداری، ظرفیت کارخانه معادل ٤٠،٠٠٠ دستگاه مونتاژ کامیونت و مینی بوس و ٢،٠٠٠ دستگاه مونتاژ کامیون سنگین و کشنده چند منظوره در سه شیفت می باشد.

تعداد کارکنان شرکت


 سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در حال حاضر به مبلغ ١،٠٠٠ میلیارد ریال می باشد که طی چند مرحله افزایش سرمایه به شرح جدول زیر به این مبلغ رسیده است: (ارقام به میلیارد ریال)


سهام داران شرکت

آخرین ترکیب سهام داران شرکت در پایان دوره منتهی به ٣١/٦/٩٤ به شرح جدول زیر می باشد:

ترکیب فروش محصولات

ترکیب فروش محصولات براساس مبلغ فروش بودجه ٩٤ در نمودار زیر نشان داده شده است :


میزان تولید و فروش شرکت

مجموع تولیدات شرکت در بودجه ٩٤ نسبت به سال قبل حدود ١٥ درصد رشد داشته است. از مهمترین این عوامل می توان به تولید کامیونت شیلر ٦ تن اشاره کرد که در سال ٩٣ تعداد ٢ دستگاه تولید شده؛ اما در بودجه ٩٤ تولید ٧٠٠ دستگاه پیش بینی شده است که در شش ماهه فقط موفق به تولید ٧ دستگاه از آن شده است. تولید مینی بوس مکسوس هم که در سال قبل تولید نشده بود اما در بودجه ٩٤ تولید ٥٠٠ دستگاه از آن برآورد شده است که در شش ماهه ١٦٦ دستگاه تولید شده است. در جدول زیر مقدار تولید پیش بینی شده برای سال ٩٤ در مقایسه با سال های ٩١ تا ٩٣ نشان داده شده است: (ارقام به دستگاه)هم چنین در نمودار زیر مقدار تولید محصولات شرکت طی سال های ٩١ تا ٩٣ و هم چنین بودجه ٩٤ آورده شده است: (ارقام به دستگاه) ترکیب تولید محصولات در بودجه سال ٩٤ با تغییراتی همراه شده است.مقدار پیش بینی شده فروش محصولات در بودجه ٩٤ نسبت به سال ٩٣ حدودا ٢٧ درصد افزایش یافته است و از ٤،٣٣٣ دستگاه در سال ٩٣ به ٥،٥١٤ دستگاه در بودجه ٩٤ رسیده است. در جدول زیر مقدار فروش پیش بینی شده برای سال ٩٤ در مقایسه با سال های ٩١ تا ٩٣ نشان داده شده است: ( ارقام به دستگاه)در نمودار زیر نیز مقدار و ترکیب فروش محصولات شرکت در بودجه ٩٤ نسبت به سال های قبل از آن نشان داده شده است : ( ارقام به دستگاه)بهای تمام شده کالای فروش رفته

حدود ٨٨ درصد از بهای تمام شده در بودجه ٩٤ متعلق به مواد مستقیم مصرفی می باشد که نسبت به سال ٩٣ بیش از ٦٦ درصد افزایش داشته است. از مهمترین این عوامل افزایش قابل توجه مقدار تولید شرکت می باشد. حدود ٨٠ درصد از مبلغ مواد اولیه مستقیم مصرفی وارداتی و به صورت CKD از کشور ژاپن می باشد و حدود ٢٠ درصد هم داخلی هستند. واردات CKD نسبت به سال مالی قبل ٥١ درصد افزایش یافته است. در بودجه ٩٤ نرخ CKD حدود ٣ درصد افزایش و حجم آن ٤٧ درصد افزایش یافته است. مواد مصرفی داخلی ٢٦ درصد افزایش و حجم آن نیز ١١٨ درصد افزوده شده است. البته در شش ماهه ٩٤ هم حدود ٩٤ درصد از بهای تمام شده را مواد مستقیم مصرفی به خود اختصاص می دهد. هزینه سربار در بودجه حدودا ٣ درصد از کل بهای تمام شده را تشکیل می دهد و نسبت به سال مالی قبل ٤١ درصد افزایش یافته است از دلایل این رشد افزایش ٧٥ درصدی هزینه استهلاک و هم چنین افزایش ٢٠ درصدی هزینه حقوق و دستمزد و مزایا می باشد که این رقم در شش ماهه ٥ درصد از بهای تمام شده را شامل می شود. دستمزد مستقیم نیز ١ درصد از کل می­باشد و حدود ١٥ درصد افزایش یافته است. در مجموع بهای تمام شده نسبت به سال مالی قبل ٦٦ درصد رشد داشته است که در شش ماهه نیز ١،١٨٧ میلیارد ریال محقق کرده است و بالغ بر ٢٤ درصد بودجه را پوشش داده است. ترکیب بهای تمام شده در شش ماهه ٩٤ در نمودار زیر نشان داده شده است :


گفتنی است که حاشیه سود ناخالص در بودجه ٩٤ به میزان ٢٢ درصد محاسبه شده ؛ درحالیکه در سال ٩٣ این نسبت برابر با ٣٥ درصد بوده است.در نمودار زیر حاشیه سود ناخالص پیش بینی شده برای سال ٩٤ درمقایسه با ٣ سال قبل از آن نشان داده شده است : (ارقام به درصد)

ترازنامه شرکت

ترازنامه شرکت در پایان دوره ٦ ماهه سال ٩٤ در مقایسه با پایان دوره ١٢ ماهه سال ٩٣ در جدول زیر نمایش داده شده است : (ارقام به میلیون ریال)


حسابها و اسناد دریافتنی تجاری شرکت در ٦ ماهه ٩٤ نسبت به سال مالی قبل ٤١ درصد افزایش یافته است و به حدود ٩٤٥ میلیارد ریال رسیده ؛ که عمده آن مربوط به شرکت توسعه صنعت پترو کاردان، بهمن لیزینگ، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و شرکت مواد غذایی صفا پخش می باشد. موجودی مواد و کالا در ٦ ماهه ٩٤ نسبت به ١٢ ماهه سال مالی قبل ٥٦ درصد افزایش را نشان می دهد و به ٢،٤٠٩ میلیارد ریال رسیده است. موجودی مواد و کالا ٥٨ درصد از دارایی های جاری را تشکیل می­دهد. پیش پرداخت ها هم با افزایش ٦٤ درصدی به ٩٧ میلیارد ریال در ٦ ماهه ٩٤ رسیده است که بخش اصلی آن بابت خرید مواد اولیه می باشد.

سایر حسابها و اسناد پرداختنی تجاری با ٦١ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ٣٩٨ میلیارد ریال رسیده است. حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری هم با ٩٥ درصد افزایش به ٣٤٤ میلیارد ریال رسیده است.  که عمدتا مربوط به تقسیط مالیات عملکرد سال ٩٣ و همچنین بابت ذخیره هزینه های معوق می باشد.

تسهیلات مالی دریافتی نیز در ٦ ماهه ٩٤ با ٦٤ درصد افزایش به ٦٦٧ میلیارد ریال رسیده است. بخش زیادی از آن از بانک های صادرات، پارسیان و ملت و با نرخ ٢٣ تا ٢٨ درصد دریافت شده است که عمدتا در سال ٩٤ تسویه خواهد شد.

صورت سود و زیان شرکت

صورت سود و زیان شرکت در بودجه ٩٤ و هم چنین محقق شده شش ماهه ٩٤ و ١٢ ماهه سال های ٩٣ و ٩٢ در جدول زیر نمایش داده شده است : (ارقام به میلیون ریال)

صورت سود و زیان شرکت با توجه به صورت سود و زیان، فروش محصولات شرکت در سال ٩٢ نسبت به سال مالی قبل کاهش را نشان می دهد که دلیل این امر را می توان در تشدید تحریم ها و به تبع آن کمبود مواد اولیه دانست. از سال ٩٢ با بهبود شرایط، وضعیت فروش و سودآوری شرکت رشد مطلوبی را تجربه کرده است به طوریکه از ١،٩٤٠ میلیارد ریال در سال ٩٢ به ٦،٢٢٠ میلیارد ریال در بودجه ٩٤ رسیده است که این نشان دهنده رشد و توسعه این شرکت نوپا می باشد.هزینه های عمومی و اداری و فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ٤٢ درصد افزایش یافته است که عمده آن به خاطر افزایش هزینه حقوق و دستمزد و مزایا می باشد.

هزینه مالی شرکت حدودا ٦٤ درصد نسبت به شش ماهه سال قبل رشد داشته که عمده دلیل آن افزایش تیراژ تولید در مقایسه با سال قبل و به تبع آن افزایش واردات CKD که منجر به افزایش هزینه مالی شده است به طوریکه سود و کارمزد تسهیلات مالی از ٥٢ میلیارد ریال به ٨٤ میلیارد ریال رسیده است.

خالص سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی ٥٤ درصد کاهش یافته است که از مهمترین موارد آن می توان به کاهش ١٧٧ درصدی سایر موارد اشاره کرد که عمدتا به ذخیره هزینه بیمه، مالیات تکلیفی و حقوق سال ٩٢ مربوط می شود. البته سود سپرده بانکی، اوراق مشارکت و اوراق بانک مسکن بخش اصلی سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی را در شش ماهه ٩٤ تشکیل می دهد و ٥٨ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته اشاره کرد.

سود انباشته شرکت در گزارش ٦ ماهه ٩٤ حدود ٨٠٥ میلیارد ریال است که به ازای هر سهم مبلغی در حدود ٨٠٥ ریال می باشد.

نسبتهای مالی

حاشیه سود خالص شرکت در این سال ها با افزایش مواجه بوده است و طبق انتظارات این روند ادامه خواهد داشت. نسبت جاری شرکت هم مطلوب می باشد و ریسک عدم بازپرداخت بدهی شرکت را تهدید نخواهد کرد.

در نمودار زیر مقایسه تطبیقی میزان فروش، بهای تمام شده و سود خالص شرکت در چند سال اخیر آورده شده است.تحلیل کارشناسی

مفروضات تحلیل

    مقدار فروش با توجه به روند فروش در سال های قبل و میزان پوشش شش ماهه در آن سال ها در نظر گرفته شده است و در مورد بعضی از محصولات نیز مقدار بودجه لحاظ شده است. نرخ های فروش برای شش ماهه دوم سال هم به مانند شش ماهه اول سال در نظر گرفته شده است.
    بهای تمام شده کالای فروش نیز بر طبق حاشیه سود ناخالص شش ماهه نخست سال لحاظ شده است.

نکات مهم

     با توجه به اینکه میزان مصارف ارزی شرکت بالغ بر 12 میلیارد ین ژاپن می باشد و در صورت های مالی نیز نرخ ارز آزاد در نظر گرفته شده است. اگر طبق صحبت های مدیر عامل شرکت در جلسه معارفه نرخ ارز مبادله ای را برای آن منظور کنیم سود شرکت افزوده خواهد شد.
    ·         با اینکه ظرفیت عملی شرکت 42،000 دستگاه در سال می باشد اما میزان تولیدات شرکت در سطحی بسیار پایین تر از این سطح می باشد که با توجه به ماهیت مونتاژ کار بودن بهمن دیزل و واردات مواد اولیه به شکل CKD از ژاپن، هزینه ثابت شرکت کم و عمده هزینه های آن به هزینه های منغیر اختصاص پیدا می کند که این موضوع منجر به ناچیز بودن هزینه جذب نشده تولید شرکت می گردد. 
    با توجه به اینکه شورای رقابت در قیمت گذاری تجاری سازها دخالتی ندارد لذا از این لحاظ نسبت به تولید کننده های خودروهای سواری دارای مزیت می باشند.

نتیجه گیری

بهمن دیزل قسمت زیادی از محصولات تولیدی خود را به صورت CKD از کشور ژاپن وارد می کند و البته مقدار کمی محصول را به صورت CBU از چین وارد می کند تا در صورت مشکل با ایسوزو، تولیدات شرکت متوقف نشود بنابراین با رفع تحریم ها، میزان واردات مواد اولیه به شکل راحت تری صورت خواهد گرفت که در پی آن تولیدات شرکت نیز افزایش خواهد یافت. با توجه به کیفیت بالای محصولات شرکت نسبت به رقبا(فوتون، کاویان) فروش محصولات توسط شرکت با نمایندگی های گسترده ای که در سطح کشور دارد کار دشواری نیست و حتی در اغلب اوقات به صورت پیش فروش محصولات به فروش می رشد که این عوامل موجب کاهش تسهیلات دریافتی توسط شرکت و به تبع آن کاهش هزینه مالی خواهد بود که بر سودآوری شرکت تاثیر گذار خواهد بود.

کل سهام شرکت ١ میلیارد سهم می باشد که ١٠درصد از آن در حدود ١٠٠ میلیون سهم آن برای عرضه اولیه در نظر گرفته شده است. با توجه به سود در نظر گرفته شده به ازای هر سهم در بودجه ٩٤ که ٦٩٢ ریال می باشد و با در نظر گرفتن P/E حدود ٥ برای این سهم، قیمت ٣٤٥ تومان برای آن مناسب می باشد. البته اگر این میزان P/E را با سود کارشناسی(٦٦٠ ریال) در نظر بگیریم قیمتی در حدود ٣٣٠ تومان منطقی به نظر می رسد. 

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]