تحلیل بنیادی شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران(کیمیا)-آرتا تحلیل
امروز جمعه 10 تیر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران با هدف تولید کنسانتره سرب و روی در راستای تأمین نیاز بازارهای داخلی و دستیابی به بازارهای بین المللی در سال ۱۳۸۶  به عنوان یک شرکت خصوصی تأسیس شد.

 

 

 

 

 

معرفی شرکت :

شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران با هدف تولید کنسانتره سرب و روی در راستای تأمین نیاز بازارهای داخلی و دستیابی به بازارهای بین المللی در سال ۱۳۸۶  به عنوان یک شرکت خصوصی تأسیس شد. از مشخصات بارز این شرکت بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا ، ارتباط بهینه با کارشناسان مجرب و کاهش ضایعات تولید و افزایش راندمان می باشد . ظرفیت اسمی این شرکت ۲۵۰ هزار تن کنسانتره روی و ۵۰ هزار تن کنسانتره سرب می باشد .

پروژه با ۱۱۵ میلیارد ریال اعتبار راه اندازی گردید. این شرکت کنسانتره روی مورد نیاز بیش از ۲۴ کارخانه تولید کننده شمش را تولید و تأمین می نماید . ظرفیت اشتغالزایی این شرکت ۵۰۰ نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم بوده و جزء معدود مراکز صنعتی است که  در احداث آن مسائل زیست محیطی به دقت لحاظ و مورد توجه قرار گرفته است .

فعالیت اصلی شرکت :

تولید کنسانتره روی و سرب

سرمایه شرکت :

سرمایه شرکت در حال حاضر به مبلغ ١١٥٢٠٠ میلیون ریال می باشد که طی چند مرحله افزایش سرمایه به شرح جدول زیر به این مبلغ رسیده است: (ارقام به میلیون ریال)

سهامداران شرکت :

آخرین ترکیب سهام داران شرکت در پایان دوره منتهی به ٣١/٦/٩٤ به شرح جدول زیر می باشد:

ترکیب فروش محصولات:

ترکیب فروش محصولات براساس مبلغ فروش واقعی ٩٣ در نمودار زیر نشان داده شده است :

 نمودار زیر مبلغ فروش شرکت را به تفکیک طی سال های اخیر نشان می دهد

میزان تولید و فروش شرکت :

مجموع تولیدات شرکت در بودجه ٩٤ نسبت به سال قبل حدود ٧ درصد کاهش داشته است. از مهمترین این عوامل می توان به کاهش تولید ٣٣ % فلوتاسیون اشاره کرد که در جدول زیر مقدار تولید پیش بینی شده برای سال ٩٤ در مقایسه با سال های  ٩٢تا ٩٣ نشان داده شده است: (ارقام به تن)

نمودار زیر میزان تولیدات شرکت را طی دو سال اخیر نشان می دهد

مقدار پیش بینی شده فروش محصولات در بودجه ٩٤ نسبت به واقعی سال ٩٣ حدودا ١٢ درصد افزایش یافته است و از ٧٣٨٣٨ تن در سال ٩٣ به ٨٣٤٢٣ تن در بودجه ٩٤ رسیده است. در جدول زیر مقدار فروش پیش بینی شده برای سال ٩٤ در مقایسه با سال های ٩٢ تا ٩٣ نشان داده شده است: ( ارقام به تن)

نمودار زیر مقدار فروش شرکت را نشان می دهد:

بهای تمام شده کالای فروش رفته :

حدود ٧٨ درصد از بهای تمام شده در بودجه ٩٤ متعلق به مواد مستقیم مصرفی می باشد و ترکیب بهای تمام شده در شش ماهه ٩٤ در نمودار زیر نشان داده شده است :

صورت های مالی شرکت

    ترازنامه

    صورت سود و زیان

شرکت در شش ماهه ٥٧ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است که البته مبلغ فروش پیش بینی شده در بودجه نسبت به سال قبل با ٢٢ درصد افزایش برآورد شده است. بهای تمام شده فروش نیز در شش ماهه ٥٨ درصد پوشش داشته است. البته قابل ذکر است که هزینه های اداری، عمومی و فروش شرکت در بودجه ٩٤ با ٥ درصد کاهش برآورد شده است که در شش ماهه ٤٨ درصد بودجه محقق شده است.  خالص درآمدهای غیر عملیاتی هم با کاهش ٣٤ درصدی نسبت به سال قبل برآورد شده است که در شش ماهه ٨٧ درصد ان پوشش داده شده است.  سود هر سهم در بودجه ٩٤ مبلغ ٦٢٧ ریال برآورد شده است که در شش ماهه ٥٨ درصد آن معادل ٣٦٣ ریال به ازای هر سهم محقق شده است.

 

    با توجه به سود برآوردی هم سهم که مبلغ ٦٢٧ ریال به ازای هر سهم باشد و با در نظر گرفتن میزان p/e در حدود ٤.٥ برای آن، مبلغ ٢٨٢١ ریال برای آن معقول به نظر می رسد.

تحلیل توسط کارگزاری آبان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]