تحلیل بنیادی شرکت تولیدی پاکسان-بورس62
امروز یکشنبه 02 آبان 1400
اخبار بورسی و اقتصادی

شرکت تولیدی پاکسان در مورخه ششم دی ماه 1341 در اداره ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی شهر تهران با نام ( پاک کن با مسئولیت محدود ) به ثبت رسیده است.طبق صورت جلسه مجمع عمومی فوق­ العاده مورخ 21 تیرماه 1342 نام و نوع شرکت به (شرکت سهامی پاک کن) تغییر یافته است.
تاریخچه

شرکت تولیدی پاکسان در مورخه ششم دی ماه 1341 در اداره ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی شهر تهران با نام ( پاک کن با مسئولیت محدود ) به ثبت رسیده است.طبق صورت جلسه مجمع عمومی فوق­ العاده مورخ 21 تیرماه 1342 نام و نوع شرکت به (شرکت سهامی پاک کن) تغییر یافته است. همچنین به موجب تصمیم مجمع عمومی فوق العاده  نوع شرکت از سهامی خاص به (سهامی عام) تبدیل گردید و در تاریخ 73.11.4 سهام آن در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. مرکز اصلی شرکت در تهران واقع شده و با توجه به اینکه بیش از 51 درصد سهام آن به طور غیر مستقیم به شرکت توسعه صنایع بهشهر تعلق دارد ، شرکت پاکسان از جمله شرکت­های گروه توسعه صنایع بهشهر می­باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 5 میلیون ریال(شامل تعداد 100 سهم، به ارزش هر سهم50,000ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 135,000میلیون ریال(شامل تعداد135,000,000سهم، به ارزش هر سهم 1,000 ریال) در پایان سال مالی منتهی به 82.12.29 افزایش یافته است.

اثر افرایش نرخ ها بر

 

همچنین سهامداران دارای مالکیت بیش از یک درصد سهام شرکت به شرح جدول زیر است.

 
اثر افرایش نرخ ها بر

 

 روند تولید 
 

همانطور که در نمودار مشاهده می کنید بیشترین مقدار تولید مربوط به پودرها،محصولات صنعتی،صابون و در نهایت سایر محصولات می باشد که در صورت افزایش نرخ پودرها، بر سودآوری شرکت تاثیر چشم گیری خواهد داشت.

 
اثر افرایش نرخ ها بر
 

مقدار تولیدات


اثر افرایش نرخ ها بر
 

مقدر فروش

 
اثر افرایش نرخ ها بر

مبلغ فروش

 
اثر افرایش نرخ ها بر

درصد فروش داخلی و صادراتی از کل فروش

 
اثر افرایش نرخ ها بر


مروری بر صورت های مالی شرکت

اثر افرایش نرخ ها بر
 

مفروضات پیش بینی درآمد

 
اثر افرایش نرخ ها بر
 

بهای تمام شده و دیگر موارد مشابه در صورت های مالی با توجه به سنوات قبل براساس درصدی از فروش می باشد.

بررسی بودجه 1393 شرکت و برآورد کارشناسی سود هر سهم در سال 1393

 
اثر افرایش نرخ ها بر

نکات مهم

 

دليل عمده کاهش فروش در 6 ماهه اول 1393به مبلغ 75 ميليارد ريال به علت افزايش تخفيفات فروش مي باشد.

 

دليل عمده افزايش قيمت تمام شده کالاي فروش رفته در 6 ماهه اول 1393 به مبلغ 25 ميليارد ريال به علت افزايش قيمت مواد اوليه ميباشد.

 

*دليل عمده افزايش هزينه هاي مالي به مبلغ 15 ميليارد ريال در 6 ماهه اول1393 به علت افزايش تسهيلات دريافتي به جهت جبران نقدينگي ميباشد.

 

شرکت منابع و مصارف ارزي واقعي خود را براي سه ماهه اول سال مالي 93 فروش صادراتي مبلغ 594ر787ر7 دلار با نرخ هر دلار 831ر30 ريال و مواد اوليه خارجي به مبلغ 100ر331ر23 دلار با نرخ هر دلار 734ر26 ريال اعلام نموده است.

 

علی رغم افزایش هزینه­های مواد و سربار از سال مالی قبل تا کنون هیچگونه افزایش قیمت پودر و صابون که درصد بالایی از محصولات شرکت را شامل می شود، نداشته است و با توجه به اینکه احتمال افزایش قیمت در آینده نزدیک متصور می­باشد و اقدامات آن نیز صورت پذیرفته است ، هر زمان افزایش قیمت حادث گردد تاثیر آن در EPSشرکت لحاظ می­گردد.

 

با توجه به افزایش هزینه های حمل و نقل به دلیل افزایش نرخ سوخت ناشی از طرح هدفمندی یارانه ها،شرکت با توجه به مجوز اخذ شده از راه جمهوری اسلامی ایران اقدام به ساخت خط فرعی از خطوط راه آهن نموده است که با اتمام پروژه مذکور و از زمان شروع بهره برداری از آن با توجه به اینکه عمده مواد اولیه شرکت از طریق خط مذکور حمل خواهد شد تاثیر قابل توجهی در کاهش هزینه های حمل و نقل و نهایتا قیمت تمام شده محصولات خواهد داشت.

اثر افرایش نرخ ها بر
 

نتیجه گیری

 

با توجه به پایین بودن تولید مایعات، افزایش نرخ این نوع محصولات شوینده تاثیر بسیار ناچیزی بر روی سودآوری شرکت خواهد داشت.

 

با توجه به اینکه تقریبا 45درصد از منابع تامین مواد اولیه خارجی و فقط 14درصد از فروش کل، خارجی می باشد در صورت کاهش نرخ دلار در سود آوری شرکت تاثیر خواهد داشت .

 تحلیل­گر بازار سرمایه : میثم روحمند

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]