تحلیل بنیادی«شرانل»-بورس62
امروز شنبه 29 مرداد 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 


در حدود 30 درصد از فروش شرکت صادراتی می باشد؛ صادرات این شرکت عمدتاَ خام فروشی است و شرکت به دلیل میل به فروش محصولات با ارزش افزوده بالاتر، قصد دارد درسال 94 نسبت صادرات به کل فروش را از 30 درصد به 20 درصد کاهش دهد و این مابه التفاوت را در داخل به فروش رساند.

تاریخچه و موضوع فعالیت شرکت

 

بر اساس قانون بودجه سال 1381 کل کشور ، دولت موظف گردید مطالبات سازمان تامین اجتماعی و آستان قدس رضوی و سازمان بازنشستگی کشوری را از طریق واگذاری اموال و داراییها و انتقال سهام شرکت های تحت تملک، تسویه نماید. مقرر شد مالکیت اموال منقول و غیر منقول دو کارخانه روغن سازی پالایشگاه تهران و روغن سازی پالایشگاه آبادان را به نسبت 50 درصد سازمان تامین اجتماعی و 44 درصد سازمان بازنشستگی کشوری و 6 درصد آستان قدس رضوی تقسیم نمایند. این واگذاری در سال 1381 انجام گردید .سپس سهامداران اقدام به تاسیس شرکت پالاش روغن تهران نمودند و در سال 1382 نام این شرکت را به نفت ایرانول تغییر دادند.

 

در سال 1387 این شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و در اواخر سال 1391 وارد بورس اوراق بهادار تهران شد.

 

شرکت نفت ایرانول در زمینه تولید روغن های موتوری و صنعتی و سایر مشتقات نظیر انواع روانکار، واکس، اکستراکت و .... فعال می باشد.

 

 

 

ترکیب سهامداری

 

 

 
 

بررسی وضعیت بازاری و گزارش های ارائه شده شرکت

 
 

تجزیه تحلیل فروش شرکت

 
 

چنانچه در جدول فوق مشهود است عمده فروش شرکت ( معادل 90 درصد) مربوط به انواع روانکار می باشد لازم به ذکر است این محصول برای شش ماهه دوم سال افزایش نرخ 12 درصدی گرفته است که این موضوع در پیش بینی شرکت بر اساس عملکرد پنج ماهه لحاظ شده است. و شرکت نرخ این محصول را در بودجه نسبت به عملکرد واقعی 5 ماهه 9 درصد رشد داده است.

 

لازم به ذکر است شرکت در عملکرد واقعی 5 ماهه توانسته است پوشش مناسبی داشته باشد که این موضوع می تواند احتمال افزایش مقداری فروش شرکت را افزایش دهد.

 

· در حدود 30 درصد از فروش شرکت صادراتی می باشد؛ صادرات این شرکت عمدتاَ خام فروشی است و شرکت به دلیل میل به فروش محصولات با ارزش افزوده بالاتر، قصد دارد درسال 94 نسبت صادرات به کل فروش را از 30 درصد به 20 درصد کاهش دهد و این مابه التفاوت را در داخل به فروش رساند.

 

· شرکت نرخ تسعیر ارز برای فروش صادراتی را 31000ریال در نظر گرفته است این در حالی است که در عملکرد پنج ماهه واقعی شرکت 33 درصد از فروش صادراتی بوده و نرخ تسعیر ارز 32030 ریال بوده است.

 

تجزیه تحلیل وضعیت مواد اولیه مصرفی شرکت

 
 
 

بیش از 90 درصد از بهای تمام شده محصولات شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی می‌باشد که در بین مواد مصرفی شرکت، لوبکات و وکیوم باتم از اهمیت بیشتری بر خوردارند و به ترتیب 62 و 18 درصد از سهم مبلغ مواد مستقیم مصرفی را به خود اختصاص می دهند.

 

به نظر می رسد شرکت در بودجه خود نرخ لوبکات را تقریبا متناسب با قیمت های بورس کالا در نظر گرفته است.

 

· در حدود 10 درصد از مواد اولیه شرکت از خارج تامین می گردد و نرخ تسعیر ارز برای خرید مواد اولیه 31000 ریال در نظر گرفته شده است.

 

پیش بینی کارشناسی سود هر سهم شرکت در سال 93

 
 

با توجه به بررسی های انجام شده و پیگیری از مسئولان شرکت، به نظر می‌رسد مبلغ فروش اعلام شده از سوی شرکت تا پایان سال محقق شود.

 

*با توجه به پیش بینی کاهش قیمت لوبکات تا پایان سال، بهای تمام شده 1 درصد نسبت به بودجه پیش بینی شده شرکت کاهش داده شده است.

 

*با بررسی های انجام شده نتیجه گیری می شود که درآمد غیر عملیاتی شرکت که شامل درآمد شرکت زیر مجموعه و فروش ملک پاسداران این شرکت می باشد قابل تحقق است.

 

پیش بینی کارشناسی سود هر سهم شرکت در سال 94

 
 
 

مفروضات پیش بینی

 

· در پیش بینی سود هر سهم شرکت در سال 94 تیراژ فروش 5 درصد رشد داده شده و افزایش نرخ 12 درصدی برای شش ماهه دوم سال 94 در نظر گرفته شده است.

 

· در پیش بینی کارشناسی تغییر ترکیب فروش و فروش محصولات با حاشیه سود بالاتر، لحاظ شده است.

 

· فروش داخلی 80 درصد و فروش خارجی 20 درصد در نظر گرفته شده است.

 

· در سال 94 قیمت لوبکات بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه خواهد شد و بر طبق بررسی های انجام شده 30 درصد از این بابت باید افزایش پیدا کند ولی از طرفی به دلیل کاهش قیمت نفت پیش بینی می شود که این محصول کاهش قیمت دلاری داشته باشد از این رو برای سال 94 افزایش 13درصدی در قیمت لوبکات لحاظ شده است.

 

· دستمزد 30 درصد و سربار 25 درصد رشد داده شده است.

 

· هزینه های اداری تشکیلاتی 25 درصد رشد داده شده و مالیات طبق سنوات قبل 12.6 درصد در نظر گرفته شده است.

 

· لازم به ذکر است شرکت در حال اجرای پروژه DEOILING 1 می باشد که تا پایان سال 93 به بهره برداری می رسد اجرای این پروژه باعث افزایش حدود ده درصدی تولید محصولات جانبی می شود که این موضوع نیز در پیش بینی کارشناسی 94 لحاظ شده است.

 
 
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]