بررسی عملکرد شرکت های خودرویی در نیمه نخست سال | بورس62
امروز جمعه 06 خرداد 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

 

 

وضعیت معاملات سهام شرکت های خودرویی در بورس اوراق بهادار نشان می دهد که این صنعت در  روزهای اخیر مورد توجه سرمایه گذاران و سهام داران فعال در بازار سرمایه قرار گرفته است. به بررسی عملکرد برخی از گزارش شرکت های حاضر در گروه خودرو پرداخته است:

 

صنعتی روان فن آور

شرکت صنعتی روان فن آور که بر روی تابلوی فرابورس ایران حضور دارد، گزارش 6 ماهه خود را در تاریخ 28 مهرماه منتشر کرد. این شرکت سود پیش بینی شده (EPS) فعلی خود را 562 ریال اعلام کرده است که تغییری نسبت به پیش بینی قبلی آن نداشته است. این در حالی است که EPS تحقق یافته این شرکت در شش ماهه امسال 568 ریال بود که نشان می دهد توانسته 101 درصد از پیش بینی خود را پوشش دهد. ارزش بازار این شرکت هم اکنون 66 میلیارد ریال است.

 

گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو

شرکت بورسی گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو گزارش شش ماهه خود را در آخرین روز مهرماه روانه بازار کرد. این شرکت سود پیش بینی شده خود را 749 ریال اعلام کرده که 596 ریال آن در 6 ماهه محقق شده است. بر این اساس، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر) موفق شده است که 80 درصد پیش بینی خود را طی این مدت پوشش دهد. ارزش بازار سهام این شرکت هم اکنون پنج هزار و 946 میلیارد ریال است.

 

ایران خودرو

ایران خودرو در گزارش شش ماهه خود، پیش بینی درآمد هرسهم سال مالی 93 را بر اساس عملکرد دوره واقعی 6 ماهه با افزایش 102.5 درصدی نسبت پیش بینی قبل 324 ریال اعلام کرده است.  ایران خودرو با کنار گذاشتن 210 ریال طی 6 ماهه نخست سال موفق به پوشش 65 درصدی درآمد اعلامی جدید شده است.

 

موتور سازان تراکتورسازی ایران

شرکت 540 میلیاردی موتورسازان تراکتورسازی ایران (خموتور)، با توجه به سال مالی خود، گزارش شش ماهه اش را در 29 مهرماه بر روی کدال منتشر کرد. در گزارش این شرکت آمده که سود هر سهم 245 ریال پیش بینی شده و تغییری با پیش بینی اعلامی قبلی نداشته است. خموتور، موفق شده طی شش ماهه 128 ریال، معادل 52 درصد از سود پیش بینی شده خود را محقق کند.

 

فنرسازی خاور

شرکت بورسی فنرسازی خاور (خفنر)، 22 مهرماه گزارش شش ماهه خود را به بازار منعکس کرد. این شرکت سود پیش بینی شده (EPS) خود را 167 ریال اعلام کرده است. فنرسازی خاور موفق شده که در شش ماهه نخست سال مالی شرکت، 84 ریال معادل 50 درصد از پیش بینی محقق شده است. ارزش بازار این شرکت هم اکنون 357 میلیارد ریال است.

 

الکتریک خودرو شرق

شرکت الکتریک خودرو شرق سود پیش بینی شده هر سهم خود را 107 ریال اعلام کرده که بدون تعدیلی در این پیش بینی، گزارش 6 ماهه خود را منتشر کرده است. این شرکت EPS تحقق یافته در 6 ماهه امسال را 51 ریال اعلام کرده است که 48 درصد از پیش بینی را شامل می شود.

رینگ سازی مشهد

شرکت رینگ سازی مشهد (خرینگ)، که در بازار دوم بورس فعال است، گزارش شش ماهه خود را در آخرین روز مهرماه بر روی کدال منتشر کرد. این شرکت 180 ریال EPSاعلام کرده که نسبت به سود پیش بینی شده قبلی تفاوتی ندارد. رینگ سازی مشهد موفق شده در 6 ماهه، 80 ریال از این پیش بینی را که معادل 44 درصد می شود، محقق کند.

 

نیرومحرکه

شرکت ماشین سازی نیرومحرکه (تمحرکه) که در بازار دوم بورس حضور دارد، با توجه به سال مالی پایان اسفند ماه، گزارش 6 ماهه خود را در تاریخ 29 مهرماه به بازار ارایه کرد. در این گزارش پیش بینی سود هر سهم 212 ریال اعلام شده که شرکت توانسته در 6 ماه نخست سال مالی خود مبلغ 92 ریال از این میزان را پوشش دهد. بر این اساس، 43 درصد از سود پیش بینی شده هر سهم شرکت در این مدت محقق شده است.

 

نصیرماشین

شرکت نصیرماشین گزارش 6 ماهه خود را در 29 مهرماه بر روی کدال منتشر کرد. پیش بینی سود این شرکت برای سال مالی 93 ، عدد 332 ریال اعلام شده بود که در گزارش منتشره، اعلام شده، نصیرماشین توانسته 112 ریال یعنی معادل 28 درصد پیش بینی خود را محقق سازد.

 

ریخته گری تراکتور سازی ایران

شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران هم در گزارش شش ماهه خود با کنار گذاشتن 75 ریال از سود پیش بینی شده سال مالی 93 در دوره 6 ماهه موفق به پوشش 73 درصدی شده است. شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29اسفند 93 را در اطلاعیه جدید مبلغ 103 ریال اعلام کرده است.

 

چرخشگر

شرکت چرخشگر در گزارش شش ماهه خود پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی شرکت را در مهر ماه امسال 48 درصد کاهش داد. پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 چرخشگر در مهر ماه امسال مبلغ 61 ریال اعلام شده که طی دوره 6 ماهه مبلغ (28) ریال زیان به ازای هر سهم محقق شد.

 

صنایع ریخته گری ایران

شرکت صنایع ریخته گری ایران گزارش 6 ماهه خود را در آخرین روز مهرماه به بازار ارایه کرد. شرکت پیش از این سود هر سهم خود را 5 ریال اعلام کرده بود که در گزارش جدید، سود پیش بینی شده با تعدیل 5980 درصدی به 304 ریال رسیده است. در این گزارش آمده که صنایع ریخته گری ایران توانسته در مدت شش ماهه، 86 ریال، یعنی 28 درصد از سود پیش بینی شده خود را پوشش دهد.

 

قطعات اتومبیل

شرکت قطعات اتومبیل در 27 مهرماه امسال گزارش شش ماهه خود را منتشر کرد. سود پیش بینی شده برای هر سهم شرکت 140 ریال اعلام شده در حالی که پیش بینی قبلی آن 84 ریال بوده است. بر این اساس، سود شرکت دارای تعدیل 67 درصدی است که 12 ریال آن معادل 9 درصد از این مبلغ پوشش داده شده است.

 

سایپا آذین

شرکت بورسی سایپا آذین در 30 مهرماه گزارش شش ماهه خود را بر روی کدال منتشر کرد. این شرکت با زیان همراه است و پیش بینی فعلی آن 239 ریال زیان به ازای هر سهم اعلام شده است. البته پیش از این شرکت 290 ریال زیان را برای هر سهم اعلام کرده بود.

 

گروه بهمن

گروه بهمن دیگر شرکت فعال در گروه خودرو و ساخت قطعات است که پیش بینی سود هر سهم خود را 300 ریال اعلام کرده است. اما EPS تحقق یافته این شرکت در 6 ماه نخست امسال 59 ریال زیان به ازای هر سهم است.

 

محور خودرو

شرکت محور خودرو گزارش شش ماهه خود را 29 مهرماه بر روی کدال منتشر کرد. پیش بینی فعلی این شرکت عدد 8 ریال و پیش بینی قبلی 6 ریال بوده است که تعدیلی 33 درصدی دارد. اما این شرکت در شش ماهه اول سال، 41 ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشته است.

 

سایپا دیزل

از دیگر شرکت های گروه خودرو و ساخت قطعات که در نیمه نخست سال زیان کنار گذاشته است، شرکت سایپا دیزل (خکاوه) است. این شرکت زیان پیش بینی شده برای هر سهم خود را 451 ریال اعلام کرده که در پیش بینی قبلی 436 ریال اعلام شده بود. شرکت در نیمه نخست سال، 412 ریال زیان کنار گذاشته است.

 

سایپا

شرکت سایپا پیش بینی سود هر سهم خود را 9 ریال اعلام کرده بود که در گزارش شش ماهه خود، اعلام کرده به ازای هر سهم 90 ریال زیان دارد.

 

لنت ترمز ایران

شرکت لنت ترمز ایران هم دیگر شرکتی است که از گروه خودرو و ساخت قطعات، گزارش شش ماهه منتشر کرده است. این شرکت پیش بینی سود هر سهم را 95 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی تغییری ندارد. البته EPS تحقق یافته در 6 ماهه امسال رقم 76 ریال زیان به ازای هر سهم است.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]