تحلیل بنیادی شرکت بهمن لیزینگ -بورس62
امروز دوشنبه 11 مهر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

شركت بهمن ليزينگ توانست ضمن تطبيق اساسنامه خود با ضوابط و مقررات بانك مركزي جمهوري اسلامی ايران و سازمان بورس و اوراق بهادار با احراز ساير شرايط مندرج در دستورالعمل، از جمله اولين شركتهاي ليزينگي بود كه مجوز فعاليت از بانك مركزي جمهوري اسلامی ايران را در سال 1387 بدست آورد و در بهمن ماه سال 92 نيز موفق به تمديد مجوز اخذ شده براي يك دوره 5ساله گرديده است.

 

 

 

معرفی شرکت

شركت بهمن ليزينگ در سال 1381 در اداره ثبت شركت هاي تهران به ثبت رسيده است.

اين شركت در راستاي استراتژي هاي گروه بهمن با سرمايه گذاري مستقيم شركت گروه بهمن و با اهداف ذيل تأسيس شده است:

*توسعه بازار فروش محصولات گروه بهمن از طريق ايجاد تسهيلات ويژه براي واگذاري خودرو بصورت اجاره به شرط تمليك جهت سازمانها، نهادها، موسسات دولتي و عمومي و افراد

* انعطاف پذيري در برابر درخواست هاي مشتريان

*مديريت استفاده بهينه از سرمايه

* تحقق رفاه اجتماعي و كمك به اشتغال پايدار

* حمايت از توليدات و صنايع داخلي

شركت بهمن ليزينگ توانست ضمن تطبيق اساسنامه خود با ضوابط و مقررات بانك مركزي جمهوري اسلامی ايران و سازمان بورس و اوراق بهادار با احراز ساير شرايط مندرج در دستورالعمل، از جمله اولين شركتهاي ليزينگي بود كه مجوز فعاليت از بانك مركزي جمهوري اسلامی ايران را در سال 1387 بدست آورد و در بهمن ماه سال 92 نيز موفق به تمديد مجوز اخذ شده براي يك دوره 5ساله گرديده است.

سهامداران شرکتسرمایه شرکت

شرکت قصد دارد سرمایه ی خود را به 1000 میلیارد ریال برساند. افزایش سرمایه ی شرکت از اولویت های گروه بهمن بوده و به دلیل کافی نبودن سود انباشته ، احتمالا افزایش سرمایه از محل سود انباشته و آورده صورت پذیرد.

موضوع فعالیت شرکت

فعالیت شركت بهمن ليزينگ تا قبل از سال 92عمدتاً بر ليزينگ محصولات گروه بهمن تمركز يافته بود و شرايط اقتصادي جامعه و تحريمها و ... موجب سخت تر شدن شرايط ليزينگ و نياز به اخذ وثائق مطمئن تر مانند وثائق ملكي و امثالهم را ايجاب مينمود لذا با توجه به احتمال افت تقاضاي ليزينگ و كاهش سودآوري ، شركت اقدام به تنوع بخشي سبد محصولات و ليزينگ خودروهاي خارج از گروه بهمن و ورود به عرصه ليزينگ خودروهاي دست دوم از سال 1391 نموده است.

آمار تعداد خودروهاي ليزينگ در سال 92


جدول مقایسه ای عملیات لیزینگ انواع خودرو های سواری و کار(سنگین)اخیرا شرکت موفق به دریافت مجوز حضور در مناطق آزاد تجاری و صنعتی شده است و با افتتاح شعبه در منطقه ی آزاد بندر انزلی و ماکو فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده است. در حال حاضر شرکت دارای 231 نماینده فعال در کل کشور می باشد.

مديريت ريسك در صنعت ليزينگ به عنوان مديريت ريسك اعتباري شناخته ميشود كه عبارت است از شناسائي دقيق و به موقع از خطر پذيري هاي ذاتي و اصلي موجود در فرآيندهاي مربوط به جذب و اعطاي اعتبارات و تسهيالت مالي که شرکت با اتخاذ سازوکارهای مختلف برای اعتبار سنجی مشتریان و وصول مطالبات موفق شده است تا نسبت اسناد برگشتی به اسناد دریافتنی سر رسید شده ی خود را به طور متوسط به 1.5 درصد برساند که نکته ی مثبت بسیار قابل توجهی برای یک شرکت لیزینگی می باشد.

شرکت 80 درصد از منابع خود را به صورت داخلی و مابقی از محل تسهیلات دریافتی از بانک تامین می کند. لازم به ذکر است که شرکت در بودجه 93 نرخ تسهیلات دریافتی از بانک را به صورت محتاطانه بین 25 تا 30 درصد در نظر گرفته است .

شایان ذکر است نرخ موثر تسهیلات پرداختی لیزینگ حداقل معادل 30 درصد می باشد.

بهای تمام شده کالای فروش رفته و مبلغ فروش مطابق بودجه

با توجه به بودجه پیش بینی شده مشاهده می شود که شرکت قیمت ماشین های ایسوزو را کمتر از بهای تمام شده پیش بینی کرده است.


بنابراین نرخ فروش از طریق لیزینگ بر اساس دو سناریو محاسبه شده است، در سناریو اول بهای تمام شده کالای فروش رفته دربودجه را با افزایش 8 درصد و در سناریو دوم نرخ های فروش کارخانه مد نظر گرفته شده است.

احتساب 8 درصد به این دلیل می باشد که فرض شده است که شرکت لیزینگ به منظور توسعه فروش خودرو معادل 8 درصد تخفیف از تولید کننده خودرو دریافت می کند بنابراین در زمان فروش 8 درصد بالاتر از بهای تمام شده قادر به فروش می باشد.


درآمد حاصل از عملیات لیزینگ

به منظور محاسبه درآمد حاصل از لیزینگ فروش خودرو در هر ماه به صورت جداگانه محاسبه شده است. فرض شده است که هر خودرو از طریق لیزینگ بهمن به صورت 50 درصد نقد و 50 درصد اقساط باشد.


وضعیت سودآوری شرکت

"ولبهمن" در سال 92 موفق به تحقق 347 ريال سود به ازای هر سهم شده است. شرکت در برآوردی محتاطانه سود هر سهم برای سال 93 را مبلغ 292 ریال پیش بینی کرده است.

سود هر سهم به ترتیب در سناریو اول و دوم 389 و 525 ریال می باشد. لازم به ذکر است همان طور که در بالا توضیح داده شد تفاوت در سناریو اول و دوم به دلیل پیش بینی بهای تمام شده و قیمت های فروش توسط لیزینگ می باشد.ارزش ذاتی شرکت
با توجه به p/e کارشناسی و صنعت ارزش ذاتی سهم به صورت ذیل می باشد:


نتیجه گیری

لیزینگ مصرف کنندگان در حال حاضر بزرگ ترین بخش بازار لیزینگ است ولی به نظر می رسد گرایش به سمت لیزینگ تجاری در حال افزایش است. در بازار لیزینگ تجاری در بخش های حمل ونقل ، پیمانکاری، پزشکی و تولید پتانسیل مناسبی برای رشد و توسعه وجود دارد. با توجه به رکود حاکم در کشور و مشکلات فروش در صنایع تولید کالاهای بادوام ، می توان چشم انداز صنعت لیزینگ را مثبت ارزیابی کرد. شرکت لیزینگ بهمن با توجه به تمرکز بر بخش خودرو های کار و تنوع محصولات ، ریسک پایین عدم وصول مطالبات به واسطه سیستم اعتبار سنجی مناسب از شرکت های پر پتانسیل دراین عرصه می باشد.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]