تحلیل 12 گروه بورسی -آرتا تحلیل
امروز جمعه 10 تیر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

 

 

یک شرکت مشاور سرمایه گذاری با بررسی آینده متغیرهای مهم و ویژه موضوع هسته ای،کاهش قیمت نفت بودجه و لایحه حمایت از تولید و بازارهای ارز و طلا، 12 گروه بورسی را تحلیل کرد. 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازارهای سهام درحالی همواره با ذات نوسان همراه بوده و متاثر از عوامل دورن و برون سازمانی هستند که بازار سرمایه کشور هم از این قاعده پیروی کرده و در مقاطع مختلف زمانی دستخوش تحولات متعددی است.

براساس این گزارش،در این رابطه شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر با بررسی آینده متغیرهای مهم و ویژه موضوع هسته ای،کاهش قیمت نفت بودجه و لایحه حمایت از تولید و بازارهای ارز و طلا، 12 گروه بورسی را تحلیل کرد.

این نکته یادآوری می شود که مطالب عنوان شده صرفا" دیدگاه کارشناسان و بخش گزارشات ویژه پورتال این شرکت بوده و ممکن است در آینده با تغییر و تحولاتی همراه شود.بنابراین این گزارش، با هدف کمک به بهبود سطح تحلیل گری و ارتقاء آگاهی مخاطبان منتشر می شود و بورس پرس مسئولیتی ندارد. 

*مهمترین دلایل وضعیت فعلی بازار

با توجه به آشفتگی بازار در یکی دو ماه اخیر به دلایلی که همه ما آن را می دانیم، درحال حاضر سردرگمی و سرگردانی در میان فعالان بازار سرمایه دیده می شود. به طوریکه فعالان بازار نمی دانند درحال حاضر چه تصمیمی باید گرفت. هر کسی نظر شخصی خود را ابراز می دارد. به طوریکه برخی وضعیت فعلی را بهترین موقعیت خرید و برخی وضعیت فعلی را برای سرمایه گذاری نامناسب می دانند.

اگر تمامی نظرات بازار را جمع آوری کرده و به سخن اکثر کسانی که درباره وضعیت بازارنظر می دهند نگاه کنیم، می بینیم عمده تحلیلگران بدون در نظر گرفتن شرایط هر گروه راجع به کلیت بازار پیش بینی خود را انجام داده اند و عمده مفروضات آنها حل مسئله هسته ای و یا جذابیت قیمتی است. اما بهتر است قبل از پیش بینی روند بازار، نگاهی به عواملی بیندازیم که بازار را به این وضع دچار کرده و سپس راجع به آینده بازار پیش بینی خود را ارایه دهیم.

مهمترین دلایل وضعیت فعلی بازار سلسله ای از اتفاقاتی است که پشت سر هم مانند مسابقه دوی امدادی بحران را درطول زمان دست به دست کردند تا به وضعیت فعلی رسیدیم. درحال حاضر باید نگاهی به آینده کوتاه مدت و میان مدت بازار داشته باشیم. آینده کوتاه مدت را می توان تا انتهای سال و آینده میان مدت را می توان تا فصل مجامع در نظر بگیریم و عوامل ایجاد بحران را در این دو برهه زمانی به همراه وضعیت صنایع موجود در بازار تحلیل کنیم تا نتیجه گیری مناسبتری داشته باشیم.

عوامل ایجاد نوسان در بازار

موضوع هسته ای: اگرچه طرفین تاکید دارند تا سه یا چهار ماه آینده ممکن است توافق حاصل شود و بسیاری اعتقاد دارند این توافق برگشت ناپذیر است اما باید قبول کرد که انسان عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. بنابراین بهتر است تحلیل خود را بر مبنای توافق در تیرماه بگذارید تا مجددا محاسباتتان در پایان سه یا چهار ماه آینده به مشکل برنخورد. اگر هم توافق زودتر انجام شد که چه بهتر!

کاهش قیمت نفت و محصولات پتروشیمی: با توجه به کاهش قیمت نفت تا سطوح 66 دلار، کاهش قیمت و سقوط آزاد محصولات پتروشیمی نیز رقم خورده است.تحلیلگران و معامله گران بورس های نفتی پیش بینی قیمت 40-45 دلاری را برای نفت کرده اند که البته می تواند تنها انگیزه سفته بازانه داشته باشد. بهتر است  تنها به تحلیل معامله گران تکیه نکنید زیرا آنها به دنبال سفته بازی هستند و نیروی تاثیر گذار مطلق بازار نیستند.

هیچ کدام از این تحلیلگران افت قیمت نفت را پیش بینی نکره و قیمتهای قراردادهای آتی چندماه گذشته آنان درسطوح قبلی قیمت نفت بود. این تصمیم اوپک بود که قیمت نفت را اینگونه کاهش داد نه پیش بینی معامله گران. درحال حاضر خود عربستان نیز پیش بینی نفت را در همین محدوده فعلی در نظر گرفته و به نظر می رسد در صورت هرگونه افت بیشتر، تصمیماتی در جهت بازگشت قیمت نفت در نظر بگیرد.

قیمت نفت در بودجه کشورنیز نمی تواند خلاف آن چیزی باشد که اوپک مد نظرش بوده است.بنابراین ما درتحلیل خود قبمت نفت و محصولات پتروشیمی را در همین محدوده 60-70 دلار لحاظ می کنیم.

وضعیت بودجه کشور و لایحه حمایت از تولید: بودجه ارایه شده برای کشور بودجه ای قابل قبول و تقریبا مورد توافق اکثر تحلیلگران است. اثرات فشار هزینه ای بر تولیدکنندگان و صنعتگران افزایشی دیده نشده و قیمتها نیز در حد معقولی قرار دارند. به نظر نمی رسد تصویب بودجه التهابات و نوسانات خاصی در بازار ایجاد کند. تنها مسئله ممکن است وضعیت قیمت نفت باشد.

در لایحه بودجه 94 کشور،تکیه بر اوراق تامین مالی بازارسرمایه و فروش دارایی های دولتی و افزایش سرمایه بانکها دیده شده که نکته مثبتی است. از طرفی امکان ایجاد سهام خزانه ( که نیاز به تغییر قانون تجارت دارد)  و ایجاد صندوق تثبیت بازار می تواند بازار را وارد فصل نوینی در عرصه الگوی معاملات نماید. بنابراین نگاه ما نسبت به بودجه و اتفاقات ناشی از آن برعکس سال قبل، مثبت و خوش بینانه است

وضعیت بازار ارز و طلا: در بازار طلا علی رغم بازگشت تکنیکالی اندک طلا، عوامل بنیادین حمایت کننده از افزایش قیمت طلا بسیار ضعیف است و هیچ گونه افق امیدوارکننده ای برای رشد قیمت جهانی طلا وجود ندارد.ازطرفی با بهبود اوضاع اقتصاد جهانی، طلا به عنوان یک کالای مطمئن و جانشین محبوبیت کمتری پیدا خواهد کرد.

اتفاقات بازار ارز را نمی توان بر مبنای التهاب و افزایش افسارگسیخته ان در نظر گرفت، این افزایش اندک می توان تعدیلی بر مبنای تورم داخلی باشد و حداقل تا انتهای تیر ماه که موعد توافق هسته ای است نمی توان به راحتی از افزایش ارز صحبت کرد. در پایان سال ممکن است به دلیل تقاضا برای ارز مسافرتی شاهد افزایش و نوسان قیمت ارز باشیم که ربطی به عوامل بنیادین ارز ندارد.بنابراین در تحلیل خود، این بازار را نیز تا پایان تیر ماه نسبتا با ثبات ارزیابی می کنیم.

*وضعیت 12 گروه با توجه به چند سناریو برای عوامل ایجاد کننده ریسک:

گروه خودرو: اگرچه بسیاری سرنوشت این گروه را به مذاکرات هسته ای و رفع تحریم گره زده اند اما حرکت بنیادین این گروه منوط به ارایه گزارشات مناسب از وضعیت تولید و فروش و عملکرد می باشد. درحال حاضر تولید خودرو روندی افزایشی را داشته است و به هیچ عنوان با تولید سال قبل قابل قیاس نیست.

بسیاری از سهام بزرگ خودرویی می توانند بودجه مناسبی را برای سال 94 درنظر بگیرند. اگرچه که به دلیل مشخص نبودن رفع تحریم ممکن است اندکی محتاطانه باشد. اما باید در نظر داشت که این گروه ها درسال قبل زیان داده اند و برخی با زیان انباشته روبرو هستند. بهتر است در انتخاب این گروه به زیان انباشته سهم ها و امکان توزیع سود نقدی در مجمع پیش رو دقت شود.

همچنین با بررسی گزارشات میان دوره ای وضعیت پیشرفت تولید را مرتبا بررسی کرد. احتمال تعدیلات مثبت سود در بودجه 94 که در بهمن و اسفند به بازار ارایه می شود در این گروه بسیار بالاست. بنابراین این گروه می توانند در زمان ارایه بودجه 94 و در زمان مجمع و زمان توافق هسته ای ( در سناریو ما: تیرماه) با رشد قیمت مواجه شوند. بنابراین در سایر مواقع نوسانی و بر اساس شابعات معامله خواهند شد.

گروه لیزینگ: اگر فکر می کنید که بازار خودرو رو به بهبود است اما نسبت به خودرویی ها ابهام دارید می توانید لیزینگی ها را به عنوان یک گروه کم ریسک تر در نظر بگیرید. برخی شرکت های لیزینگ با توجه به رشد تولید خودرو،بودجه های سال آینده و حتی سود سال 93 را می توانند با رشد بیشتری همراه کنند. در این گروه نیز باید سهام خوش سابقه تر و موفق تر را با بررسی صورتهای مالی پیدا کنید. اما قطعا رشد تولید خودرو بر این گروه اثر مثبتی خواهد داشت و این گروه می تواند در سال آینده مجددا احیا شود.

گروه پتروشیمی و پالایش: افت قیمت نفت تاثیر مستقیمی بر پالایشی ها خواهد گذاشت و ممکن است بودجه سال 94 آنها و حتی سود سال 93 آنها با تغییرات جدی مواجه شود. به نظر می رسد بازگشایی نمادهای پالایشگاهی تا زمان ارایه بودجه 94 به تعویق افتاده باشد. گروه پتروشیمی نیز اگرچه با کاهش قیمت محصولات خود روبرو شده اما افزایش نسبی قیمت ارز و افزایش مقدار فروش صادراتی می تواند بخشی از این افت را جبران کند.

به نظر می رسد این گروه اصلاح کمتری داشته باشند و بودجه 94 خود را اگرچه کاهشی ببیند اما باید توجه کرد پوشش سال 93 آنها چندان فاجعه آمیز نیست. بنابراین می توانند جزو سهم هایی باشند که می توان  با آنها به مجمع رفت.بنابراین درصورت ادامه روند کاهشی بازار ،جزو گزینه هایی خواهند بود که می توانند در لیست بررسی فعالان قرار گیرند.

گروه فلزات اساسی و معدنی ها:اگرچه فعلا فلزات اساسی و معدنی ها در رکود عمیقی فرو رفته اند اما این شرکت ها نیز می توانند سود سال 93 را به راحتی پوشش دهند. این شرکتها همواره سود مناسبی را در مجمع تقسیم می کنند و شرکتهای سرمایه گذاریِ آنها (سهامداران آنها) نیز امسال سود حداکثری را توزیع خواهند کرد.

باید توجه کرد که چشم انداز تقاضا برای محصولات فلزی با توجه به کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت سوخت در اروپا و آمریکا و چین، کاهش قیمت خوراک تولیدی محصولات پتروشیمی و در مجموع کاهش بهای تمام شده تولید در سطح جهان و افزایش قدرت خرید مردم در بلند مدت،  افزایشی دیده شده است.

کاهش قیمتها می تواند به کاهش تورم و نرخ بهره در کشورهای اروپایی و آمریکا منجر شود و با کاهش پول پرداختی شهروندان برای هزینه های سوخت ، همزمان قدرت خرید آنها را افزایش دهد. این موارد می تواند به نفع اقتصاد جهانی باشد و تقاضا را در کشورهای بحران زده اروپا بعد از چند سال افزایشی نماید. بنابراین چشم انداز بلند مدت فلزات چندان بد نیست. در صورت ادامه کاهش قیمت نمادهای این گروه می توانید این گروه را برای پورتفوی بلند مدت خود در زمان مناسب انتخاب کنید.

گروه پیمانکاری: این گروه ها وابستگی کمی به قیمت نفت دارند و عمدتا قراردادهای ارزی دارند.دراین شرایط و با همه ابهامات موجود وضعیت مناسبی دارند. رفع تحریم ها می تواند افزایش بیشتری در سود این شرکتها را موجب شود. به نظر نمی رسد مجموع اتفاقات بازار به ضرر این شرکتها باشد حتی اگر بعداز رفع تحریم،شرکتهای خارجی به صنعت پیمانکاری بازگردند، امکان انجام بسیاری از پروژه ها با همکاری شرکتهای داخلی وجود خواهد داشت. در این گروه باید مراقب p/e بالا و انگیزه سفته بازی نیز باشیم.

گروه بانکی: سرنوشت این گروه هم به رفع تحریم ها و هم به وضعیت بودجه 94 گره خورده است.سود سال 93 نیز در مجمع قابل دریافت است. این گروه درحال حاضر افت مناسبی کرده اند و به نظر می ر سد در سال جدید حتی فارغ از مسئله هسته ای بتواند بازدهی مناسبی نصیب سرمایه گذارن کند. بهتر است تا زمان اتمام بررسی بودجه و ارایه بودجه 94 این شرکت ها وضعیت آنها را دنبال کنیم.

گروه رایانه: این گروه نیز درحال حاضر وضعیت مناسبی دارد اما در صورت بهبود وضعیت بانکها می توانند رشد سود مناسبی تجربه نمایند. رابطه این شرکتها با بانکها مثل رابطه لیزینگی ها با خودرویی هاست.به نظر می رسد این گروه نیز درسال آینده حرف های زیادی برای گفتن می تواند داشته باشد.

گروه حمل و نقل:این گروه دربخش حمل و نقل آبی نوسانات بیشتری را تجربه می کند.درصورت رفع تحریم ها یکی ازگروه های است که بیشترین تاثیر مثبت را خواهد پذیرفت. درگروه ریلی نیز بهبود شرایط تولید داخل می تواند بر این گروه اثر مثبت داشته باشد. گروه ریلی تاثیر کمتری از بحث رفع تحریم ها خواهد داشت. سود سال 93 این شرکت ها نیز قابل پوشش است. گروه حمل و نقل آبی را با احتیاط بیشتری دنبال کنید.

گروه سیمان، کاشی و گروه املاک و مستغلات:سرنوشت این سه گروه به خروج بازار مسکن از رکود وابسته است. با توجه به بودجه کشور در سال 94 امکان تحرکات این گروه وجود خواهد داشت. اما به نظر نمی رسد تا مجمع امسال شاهد حرکت خاصی از این سه گروه باشیم. گروه کاشی بدترین عملکرد را در وضعیت رکود این صنایع دارد. دربهترین حال در اواخر بهار و ابتدای تابستان سال آینده می توان انتظار رشد قیمت مسکن را داشت. بنابراین بهتر است کمی منتظر گزارشات بعدی این شرکتها خصوصابودجه سال 94 انها باشیم.

گروه دارویی: این گروه نیز همیشه خلاف جهت حرکت بازار حرکت می کند.درصورت رفع تحریم ها ممکن است این شرکت ها وضعیت بهتری را تجربه کند. امکان دریافت مجوز افزایش قیمت برای دارویی ها در سال آینده وجود دارد.سود سال 93 نیز در مجامع قابل دریافت است. بهتر است تا زمان ارایه گزارش بودجه 94 این سهم ها را برای شکار مناسب دنبال کنید.

گروه قند و شکر: این گروه نیز تاثیر مستقیمی از تحریم ها نمی پذیرد.در این گروه باید به وضعینت جذب چغندر هر شرکت و وضعیت بنیادین و وضعیت p/e  آنها توجه کرد. این گروه نیز می توانند در سال آینده جزو گزینه های سرمایه گذرای باشند اما تعدای از شرکتهای این گروه به هیچ عنوان وضعیت مناسبی ندارند. بنابراین حتما نسبت به انتخاب سهام بنیادین آنها اقدام نمایید.

گروه‌های تولید کننده روغن موتور:این شرکت ها با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت در صورتی که صادر کننده روغن پایه نباشند و محصولات خود را در داخل به فروش برسانند می توانند از افزایش حاشیه سود بهره مند شوند. به تازگی مجوز افزایش محصولات این شرکتها نیز صادر شده است. این شرکتها p/e پایینی دارند و سود سال 93 آنها نیز محقق می شود. برای سال 94 نیز می توانند سود مناسبی داشته باشند. رفع تحریمها نیز در مجموع به نفع آنها است.

*نتیجه کلی برای آینده بازار

درمجموع می توان وضعیت بازار را برای سال آینده قابل قبول دانست. افت قیمت سهام اکثر گروه ها در کنار افزایش امیدواری ها برای گشایش های سیاسی و بودجه قابل قبول دولت در کار تغییرات قانونی و لوایحی که به نفع بازار است نوید بازاری پر امید را برای سال 94 می دهد. تا قبل از پایان سال نیز ارایه گزارشات 9 ماهه و گزارشات بودجه 94 شرکتها می تواند محرک هایی برای رشد بازار باشد.

انتهای پیام

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]