پاسخ مدیران بورس به اعتراض امروز سهامداران-آرتا تحلیل
امروز دوشنبه 11 مهر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

 

در پی اعتراض سهامداران حاضر درتالار حافظ به شرایط حاکم بر بازار، مدیرعامل شرکت بورس و رئیس اداره نظارت بر بورس ها وچند مدیر به جمع سهامداران آمدند و ضمن شنیدن سخنان حاضرین توضیحاتی ارایه کردند.

این خبر تکمیل شد

 

 

 

 به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، طولانی شدن روند نزولی قیمت سهام اکثر شرکت ها حتی شرکت های برخوردار از سودآوری مناسب و تشدید نزول شاخص که عمدتا" ناشی از سقوط قیمت جهانی نفت است، موجب شد تا امروز سهامداران حاضر در تالار معاملات (حافظ) اقدام به اعتراض کنند.

در پی این رویداد که با برخی حواشی مانند خاموش شدن موقتی تابلوی معاملات همراه بود،مدیرعامل و معاونین شرکت بورس به همراه رئیس اداره نظارت بر بورس های سازمان بورس و چند مسئول دیگر به جمع سهامداران آمدند و شنونده اعتراض ها و سخنان سهامداران شدند.

در این میان حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت بورس از سهامداران معترض خواست تا مباجث را به صورت کارشناسی و با گفت وگو و بدون دخالت افراد غیر مرتبط بررسی و مطرح کنند.

وی با اشاره به دریافت نامه ایی از سهامداران و طرح مباحث غیرمرتبط گفت: کاهش جهانی قیمت نفت و سقوط آن به کمتر از 50 دلار به همراه کسری بودجه موجب بروز مشکلاتی برای بازار سهام شده است. بنابراین همانطور که در شرایط مثبت بازار شاهد رفتارهای حرفه ایی فعالان بازار بودیم در این وضعیت هم باید با آرامش و به طور حرفه ایی رفتار شود.

محمود خواجه‌نصیری هم با اشاره به اعتراض سهامداران درباره اثر مخرب شرکت های حقوقی در شکل گیری روند نزولی قیمت ها گفت: این شایعه از 6 ماه قبل هم وجود داشت. ما این حرف را نه تأیید و نه رد می‌کنیم.

وی ادامه داد: محدودیت فروش سال پیش شرکت‌های حقوقی با تغییر مقررات حدف شده اما برخی صندوق‌های بازنشستگی اعلام می کنند باید در پایان سال حقوق و پاداش بازنشستگان را پرداخت کنند و پولی برای ورود به بازار ندارند.

براساس این گزارش، این جلسه همچنان در سالن اجتماعات شرکت بورس با گفت و شنود سهامداران و مدیران بورس ادامه دارد.

در حال تکمیل گزارش...تکمیل شد

******

به گزارش بورس نیوز، طی روز جاری تعدادی از سهامداران پس از پایان معاملات نسبت به برخی از تصمیمات مدیران کلان اقتصادی کشور و تداوم افت قیمت سهام اعتراض کردند که با تشدید اعتراضات نماینده سازمان بورس و مدیر عامل شرکت بورس در میان سهامداران حاضر شدند تا از دلایل انتقادات و اعتراضات آنها جویا شدند.

در میان این اعتراضات هر کدام از سهامداران نکاتی را مطرح کرده و مواردی را بیان کردند که در این گزارش به برخی از آنها اشاره می شود.

محمودرضا خواجه نصیر نماینده سازمان بورس در جمع سهامداران گفت: از سال گذشته کارگروه تثبیت بازار زیرنظر معاون اول رییس جمهور و با ریاست آقای ویسه تشکیل شده که در خصوص صنایع مختلف مصوباتی داشته است.

وی اظهار داشت: در حوزه صنعت پتروشیمی 7 بند، در حوزه صنعت پالایشگاهی و سنگ آهنی هر کدام 5 بند و در حوزه شرکت های برقی از جمله "مپنا" و "بترانس" و تسهیل در دریافت مطالبات آنها 2 بند به تصویب این کارگروه رسید.

وی افزود: اینها تمام مشکلات انباشته ای بوده که طی یکسال گذشته پیرامون صنایع مختلف وجود داشته است. بطوریکه از بحث کیفی سازی پالایشگاه ها تا نرخ خوراک مصرفی صنعت پتروشیمی گرفته تا مطالبات تولیدکنندگان اوره و آزادسازی قیمت این محصول و پروانه بهره برداری سنگ آهنی ها و نرخ بهره مالکانه همگی از مشکلاتی بوده که برای حل آنها اقدام شده است.

درخواست تعطیلی بورس / چرا شاخص واقعی نیست !/ تحویل اعتراض نامه سهامداران به روحانی در مترو /چرا هر اتفاقی در دنیا می افتد بورس تهران افت می کند / مدیر عامل بورس : از دست من خارج است

اما سخنان خواجه نصیر هنوز به پایان نرسیده بود که حاضرین در تالار خواستار اتمام صحبت های وی شدند و با اعتراض از ادامه سخنان این مقام مسئول جلوگیری کردند. چراکه این سهامداران معتقد بودند که هیچکدام از این سخنان و جواب هایی که ارایه می شود نه تنها به درد سهامدار نخورده و قانع کننده نیست، بلکه مشکلی را نیز حل نمی کند.

طی این اعتراضات سهامداران در اظهارات خود خطاب به مدیران حاضر در تالار اعلام می کردند که چرا با زندگی مردم بازی می شود و خواهان حضور وزیر و رییس سازمان بورس و دریافت توضیح آنها پیرامون چرایی وضعیت کنونی بازار بودند.

شما نه وزیر بیاید

یکی دیگر از سهامداران می گفت این مدیرانی که هم اکنون در تالار حضور دارند، کاری از دستشان بر نمی آید و این وزیر است که باید جوابگو باشد. بطوریکه به گفته یکی از آنها آیا واقعاً جلسات وزیر واجب تر است یا مردمی که سرمایه خود را در بورس از دست دادند.

بورس را تعطیل کنید

فرد دیگری با صدای بلند خواهان تعطیلی بازار بود تا بیش از این ادامه روند نزولی در بورس، ذوب سرمایه های مردم را سبب نشود.

یکی از سهامداران معترض چنین گفت: "آقایان راهی برای این شرایط پیدا کنید؛ قسم به کلام خدا اگر شما اقدامی نکنید از راهی برای پایان یافتن این شرایط وارد خواهیم شد که فکرش را هم نکنید."

دامنه نوسان بلای جان بورس

اعتراض سهامدار دیگری پیرامون اثرات نامطلوب ناشی از وجود دامنه نوسان قیمت ها بود که اجازه نمی دهد روند معاملات سهام به تعادل برسد. به گونه ای که به اعتقاد این سهامدار با توجه به وجود دامنه نوسان در بورس سهامداران با مرگ تدریجی مواجه هستند و پایداری صف های خرید یا فروش سهام مانع به تعادل رسیدن معاملات می شود. حال آنکه به عنوان مثال در سایر بازارهای دنیا ارزش فرانک سوییس در عرض یک روز به نصف کاهش یافت. اما در بورس تهران به دلیل وجود دامنه نوسان قیمت ها این تعادل هیچگاه برقرار نشده و همین امر برای سهامداران ایجاد مشکل کرده است.

چرا شاخص واقعی نیست !

اعتراضات دیگر هم به نحوه محاسبه اشتباه شاخص بورس ارتباط داشت. چراکه به اعتقاد آنها در شرایطی که قیمت سهام به طور میانگین حدود 40 درصد افت کرده، چرا شاخص چندان کاهش نیافته است. بطوریکه اعتقاد این سهامدار بر شاخص سازی و دستکاری در روند معاملات بود.

تحویل اعتراض نامه سهامداران به روحانی در مترو

سهامدار دیگری از ارایه نامه اعتراض جمعی از سهامداران به دفتر ریاست جمهوری سخن گفت. این سهامدار همچنین خطاب به مدیران حاضر در تالار گفت اگر می توانید جواب سهامداران را بدهید، در غیر این صورت گرهی که با دست باز می شود با دندان باز نکنند. وی خواستار تجمع در محل ریاست جمهوری جهت پیگیری مطالبات سهامداران از مراجع بالاتر شد و اگر هم نشد تجمع جلوی مجلس شورای اسلامی .

چرا هر اتفاقی در دنیا می افتد بورس تهران افت می کند

وی با انتقاد نسبت به سخنان چند ماه اخیر رییس جمهور و تشویق مردم برای خرید سهام گفت: چرا وقتی آمریکا، عراق و یا هر نقطه ای از دنیا جنگ می شود، بورس تهران ملتهب می شود؟

مدیر عامل بورس : از دست من خارج است

فرد دیگری خواستار تسهیل در ارایه اعتبارات شد تا در این زمینه به سهامداران فشار تحمیل نشود. در مجموع صحبت اکثر افراد بر عدم دخالت سازمان و تأکید بر نظارت این نهاد مالی بر روند معاملات بود. حسن قالیباف اصل نیز پس از شنیدن سخنان سهامداران خواستار پاسخگویی به حاضرین در تالار شد.

وی گفت: اگر می خواهید بنده حرفی بر زبان بیاورم که قیمت سهام شما افزایش یابد، از دست من خارج است! آنچه بنده توضیح می دهم، اعتقاد قلبی من است. وی در حالی که از سوی یکی از سهامداران متهم به دروغ گویی شد، از بیان سخنان خود ناتوان ماند.

این بود حاصل یکروز اعتراض سهامداران به مدیران عالی رتبه کشور به امید روزیکه دیگر اینچنین شاهد ذوب شدن سرمایه مردم در بورس نباشیم .

این گزارش در ساعت 22:39  تکمیل شد

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]