تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی شازند (شاراک)-آرتا تحلیل
امروز دوشنبه 11 مهر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

فعالیت پتروشیمی شازند در زمینه تهیه و تولید انواع مواد و فرآورده های پتروشیمی از قبیل پلی اتیلن، پلی پروپیلن، بوتادین، پلی بوتادین، اسید استیک، وینیل استات، اکسید اتیلنو اتیلن، گلایکول ها، دو اتیل هگزانول و بوتانلها، بوتاکلر/ آلاکلرو اتانول آمینها می‌باشد.

معرفی و زمینه فعالیت شرکت:

عملیات اجرایی فاز اول پتروشیمی شازند در سال 1368 آغاز و در سال 1372 در مدار تولید قرار گرفت. در حال حاضر این شرکت توانایی تولید بیش از 1 میلیون 800 هزار تن محصول میانی و نهایی از انواع پلیمری، شیمیایی و جانبی را دارد. پتروشیمی شازند در سال 1378 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

فعالیت پتروشیمی شازند در زمینه تهیه و تولید انواع مواد و فرآورده های پتروشیمی از قبیل پلی اتیلن، پلی پروپیلن، بوتادین، پلی بوتادین، اسید استیک، وینیل استات، اکسید اتیلنو اتیلن، گلایکول ها، دو اتیل هگزانول و بوتانلها، بوتاکلر/ آلاکلرو اتانول آمینها می‌باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران:

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 72 میلیارد ریال بود که طی 9 مرحله به مبلغ 3.600 میلیارد ریال (شامل 3.600.000.000 تعداد سهام، به ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال) افزایش یافته است. آخرین مرحله افزایش سرمایه از مبلغ 1.200 میلیارد ریال به 3.600 میلیارد ریال (معادل 200 درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در اردیبهشت 1393 بود.

به دلیل عدم ثبت افزایش سرمایه، آمار سهامداران با سرمایه ی قبلی، توسط شرکت اعلام گردیده است.

آرتا تحلیل

مدیریت شرکت در اختیار سرمایه گذاری گروه توسعه ملی(وبانک) می‌باشد.

بررسی مقدار تولید:

پتروشیمی شازند بیش از 20 قلم انواع محصولات شیمیایی را تولید می‌کند، کلیدی ترین واحد تولیدی آن، واحد الفین است که به عنوان واحد مادر، مواد مورد نیاز واحدهای شیمیایی و پلیمری را تولید می‌کند و ماده مصرفی اصلی واحدهای پلی پروپیلن، پلی اتیلن سنگین و سبک و واحد بنزین پیرولیز توسط واحد الفین تهیه می‌‎شود.

میزان تولید شرکت در سال 93 با 8% کاهش نسبت به سال 92، مقدار 1.701.100 تن پیش بینی شده است که علت اصلی آن پیش بینی تعطیلی یک ماهه مجتمع بابت انجام تعمیرات بوده است در حالیکه مدت زمان تعمیرات، 2 ماه به طول انجامید و اثرات آن در میزان تولیدات سه ماهه‌ی دوم مشهود می‌باشد. شرکت پیش بینی تولید در شش‌ماهه دوم سال را مطابق با روند عادی شرکت پیش بینی کرده است.

آمار محصولات عمده‌ی شرکت که 85 درصد کل تولیدات را شامل می شود، به شرح زیر می‌باشد:

ارتا تحلیل
ارتا تحلیل

بررسی فروش:

*بازار فروش محصولات شرکت 40% داخلی و 60% مابقی از طریق صادرات می‌باشد.

*محصولات پلی اتیلن سبک و سنگین، پلی پرو پیلن، اتیل گلایکول ها، هگزانول ها، وینیل استات و اتوکسیلاتها 85% فروش داخلی شرکت را تشکیل می‌دهد.

صادرات محصولات عمدتا به بازار اتحاديه اروپا می‌باشد. طبق اولین گزارش پیش بینی سود سال مالی 1393 شرکت، 50% پلی اتیلن سبک و سنگین، پلی پرو پیلن و اتیل گلایکول ها و 100% هیدرو کربور 80-A و هیدروکربورهای هیدروژن شده و 60% پلی بوتادین رابر صادر می‌‌شود.

*نرخ فروش محصولات داخلی بر پایه قیمت های بورس کالا و نرخ فروش محصولات صادراتی بر مبنای قیمت های جهانی و بر اساس نرخ فوب خلیج فارس، پس از تصویب کمیسیون فروش تعیین می‌گردد.

*دلار های حاصل از صادرات به نرخ روز 34.500 ریال می‌باشد که به دلیل هزینه های جانبی، 2.000 تا 3.000 ریال کمتر محاسبه می شود و به همین دلیل بر مبنای اصل محافظه کاری دلار را برای نیمه ی دوم سال 32.000 در نظر می‌گیریم.

*معمولا نرخ های فروش در بورس کالا بین 5% تا 10% پایین تر از نرخ های صادراتی(نرخ جهانی*نرخ ارز آزاد) می باشد برای سه ماه پایانی سال از نرخ های جهانی فعلی استفاده کرده و سپس به محاسبه مبالغ فروش پرداختیم. البته علیرغم کاهش 40-30 درصدی در قیمت های جهانی، قیمت های فروش در بورس کالا به همین نسبت کاهش نیافته است، همین موضوع باعث کاهش تقاضا در معاملات بورس کالا شده است.

*با توجه به آمار فروش پتروشیمی شازند در دوره ی نه ماهه و همچنین میزان فروش در بورس کالا از ابتدای دی ماه تاکنون، پیش بینی می‌شود که میزان فروش شرکت کمتر از مقداری باشد که در بودجه پیش بینی کرده است. به همین خاطر در فروش داخلی و خارجی به میزان 3-5% کاهش را در نظر گرفتیم.

مبلغ فروش داخلی و صادراتی شرکت بر مبای مفروضات عنوان شده :
ارتا تحلیل

ارتا تحلیلآرتا تحلیل
ارتا تحلیلارتا تحلیل

بررسی بهای تمام شده:

ارتا تحلیل

*همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید 85% بهای تمام شده را مواد اولیه تشکیل می‌دهد که عمده ی آن و در حدود 85%نفتا می‌باشد.

*81% تامین مواد اولیه از بازار داخل و %19 آن از خارج می‌باشد(کشور عراق) که اخیرا در دریافت خوراک از عراق با مشکلاتی روبرو شده است و سعی در تامین خوراک از پالایشگاه های داخل، به ویژه اصفهان و اراک را دارد.

*قیمت نفتا بر اساس 95% قیمت فوب خلیج فارس با احتساب نرخ ارز مبادله ای می‌باشد که از طریق شرکتهای پالایشگاهی (اصفهان، اراک و آبادان) تامین می‌شود و واردات مواد اولیه از کشور عراق با نرخ ارز آزاد است.

با توجه به کاهش قابل توجه نرخ نفتا، بهای تمام شده ی شرکت کاهش می یابد. برای محاسبه این کاهش، محاسبات زیر را انجام می‌دهیم:

**نرخ فعلی جهانی نفتا بین 400-380 دلار/تن می‌باشد و در سه ماه پایانی سال 400 در نظر گرفتیم.

**نرخ ارز آزاد را مبلغ 35.000 ریال و نرخ ارز مبادله ای را 27.500 در نظر گرفتیم.

ارتا تحلیل

سرمایه گذاری ها:

شرکت مبلغ 501.899 میلیون ریال (معادل 11 درصد سود خالص ) بابت درامد حاصل از سرمایه گذاری ها در سال 93 پیش بینی نموده که نسبت به سال گذشته 45% کاهش یافته است.درامد حاصل از سرمایه گذاری در سال 93، مبلغ 501.899 میلیون ریال می باشد که 444.459 میلیون ریال آن بابت سرمایه گذاری در سهام شرکت های خارج از بورس می‌باشد.

مهم ترین سرمایه گذاری در شرکتهای خارج از بورس، شامل شرکت پتروشیمیران است که سرمایه ی آن 364.000 میلیون ریال می باشد که شاراک مالک 27/34 درصد از سهام پتروشیمیران است و این شرکت نیز دارای 51% از سهام شرکت پروپیلن جم است.

شركت پلي پروپيلن جم توانايي توليد انواع گريدهاي پلي پروپيلن را داراست و توليدات این شركت با توليدات سايرتوليدكنندگان معتبر داخلي و بين المللي قابل رقابت است. عمده محصول این شرکت گرانول از نوعp.p می باشد که فروش آن 84% در داخل و 16% صادرات می‌باشد. مالکیت این شرکت در اختیار شرکت پتروشیمیران(میزان51%) و پتروشیمی جم(میزان 49%) می‌باشد.

در سال مالی گذشته شاراک به دلیل مالکیت 34 درصدی در پتروشیمیران، به واسطه ی تولیدات جم، مبلغ 619.959 میلیون ریال درآمد، شناسایی نمود. در حالی که پتروشیمی شاراک در اهداف سال مالی 93، تولیدات شرکت جم را از 192.000 تن به 250.000 تن پیش بینی نموده است، اما برای سال مالی مذکور تنها 333.795 میلیون ریال درامد از پتروشیمیران شناسایی نموده است. طبق بررسیهای انجام شده، شناسایی سودی کمتر از سال گذشته در صورت های مالی شاراک از محل پتروشیمیران ناشی از مشکلات فروش محصولات پلی پرو پیلن جم هست.

طرح های توسعه شرکت:

*طرح توسعه واحد LLDPE : ادامه پيگيريهاي لازم براي اجرا (تكميل) طرح توسعه واحد LLDPE به منظور افزايش ظرفيت از 60 هزار تن به 75 هزار تن و امكان توليد گريدهايي با ارزش افزوده بيشتر. شايان ذكراست به دليل مشكلات ناشي از تحريم، راه اندازي پروژه با تأخير مواجه گرديده است.

*پيگيري احداث مخازن سه گانه 5،000 تني و دو مخزن 7،000 تني صادراتي جهت محصولات، الكل ها ، تركيبات آلي نيتروژن دار و اتيلن گلايكولها در ماهشهر. شايان ذكر است تكميل و راه اندازي مخازن مذكور باعث صرفه جويي قابل توجهي در هزينه اجاره مخازن صادراتي و همچنين انعطاف پذيري در فرآيند

*با توجه به راه اندازي واحد جديد هيدروژناسيون ، در حال حاضر قابليت تبديل سالانه 52000 تن تركيبات اشباع نشده چهاركربنه و توليد 65000 تن بوتان به منظور جايگزيني بخشي از خوراك الفين ايجاد شده است. با عنايت به تغييرات قيمت اوليه خوراك، مذاكرات با مبادي تأمين كننده جهت تحويل خوراك با قيمت اقتصادي در جريان است.

*طرح احداث مخازن كروي جهت ذخيره C4‐CUT

مفروضات پیش بینی سود سال 1394 :

در کارشناسی سود سال مالی 94 دو سناریو را در نظر می‌گیریم:

فرض مشترک هر دو سناریو:

*فروش و بهای تمام شده ی شرکت حساسیت قابل توجهی به نرخ های جهانی مواد پلیمری و نرخ نفتا دارند. روند قیمتی نفتا و مواد پلیمری نیز تابع قیمت نفت می‌باشند در پیش بینی سود سال 94 میانگین قیمت جهانی نفت 50دلار در نظر گرفته شد.

*نرخ محصولات و نفتا را بر اساس قیمت های جهانی فعلی در نظر گرفتیم(دلار/تن): پلی اتیلن سبک1.150، پلی اتیلن سنگین1.140، پلی پرو پیلن 980، اتیل گلایکول ها 698، هیدرو کربورها 484 و پلی بوتادین رابر 1.153 و نفتا 450 و نرخ فروش داخلی را 5% پایین تر از نرخ های صادراتی در نظر گرفتیم.

*نرخ دلار مبادله ای 29.500 ریال، نرخ برابری تسعیر ارز جهت صادرات 33.000 ریال(به دلیل هزینه های جانبی 2.000 تا 3.000 ریالی،از احتساب دلار 35.000 خودداری می کنیم) و برای واردات 35.000 ریال در نظر گرفتیم.

*سربار و دستمزد و هزینه های اداری و تشکیلاتی را هر کدام %20 افزایش دادیم.

*با توجه به مشکلات فروش در شرکت پلی پروپیلن جم، میزان درآمد از این محل را همانند سال 93 در نظر می‌گیریم.

سناریو اول: با توجه به وضعیت رکودی اقتصادی و مشکلات فروش موجود در سال 93، میزان فروش شرکت در سال 94 را همانند سال 93 در نظر می‌گیریم

سناریو دوم: به دلیل کاهش نرخ های جهانی، شرکت میزان فروش را افزایش و همانند سال 92 در نظر می‌گیریم.

صورت سود و زیان:

ارتا تحلیل

ارتا تحلیل

*سود انباشته شرکت در تاریخ 31/06/1393 مبلغ 2.244.856 میلیون ریال معادل 623 ریال به ازای هر سهم می‌باشد.

*ارزش دفتری هر سهم 2.146 ریال می‌باشد.

*با توجه به این که حساسیت سود شرکت نسبت به قیمت دلار قابل توجه است و همچنین پیشه رو بودن موضوع توافق هسته ای در سال مالی 94، در انتهای گزارش سود هر سهم در دو سناریو را با توجه به 10% تغییر در قیمت دلار(35.000 ریال در نظر گرفته شده در مفروضات) مورد ارزیابی قرار می‌دهیم:

آرتا تحلیل
بررسی تاثیرات روند مذاکرات هسته بر عملکرد شرکت

چنانچه موضوع هسته ای به توافق منجر نشود:

شرکت از نظر فروش محصولات با مشکلاتی مواجه خواهد شد و طبق سناریو اول میزان فروش کمتر را در نظر می‌گیریم و از طرفی با افزایش دلار و تاثیر 394 ریالی، می‌تواند به میزان 1.675 ریال به ازای هر سهم سود بسازد ولی ریسک سیستماتیک بازار افزایش یافته و به تبع آن P/E بازار کاهش می‌یابد.

چنانچه موضوع هسته ای به توافق برسد:

با کاهش تحریمها و کاهش مشکلات فروش، طبق سناریو دوم میزان فروش نسبت به سال 93 افزایش خواهد داشت ولی با کاهش نرخ دلار و تاثیر کاهش 462 ریالی بر سود شرکت، در نهایت 1.040 ریال به ازای هر سهم سود خواهد ساخت ولی ریسک سیستماتیک بازار کاهش یافته و به تبع آن P/E بازار افزایش می‌یابد.

ریسک آتی :

شرکت عمده مواد مستقیم مصرفی خود ( نفتا ) را از پالایشگاههای داخل کشور و بر پایه نرخ ارز مبادله ای تهیه می‌کند در حالیکه هم فروش داخلی شرکت در بورس کالا و هم فروش صادراتی بر مبنای نرخ ارز آزاد صورت می‌پذیرد. باتوجه به کاهش قابل توجه قیمت جهانی نفت و در پی آن کاهش سودآوری شرکتهای پالایشگاهی احتمال تغییر مبنای فروش نفتا از ارز مبادله ای به ارز آزاد وجود دارد که سودآوری شرکت را با کاهش قابل توجه روبرو خواهد ساخت.

فرصت آتی :

زمزمه های مبنی بر افزایش تخفیف خوراک مایع شرکتهای پتروشیمی از 5% به 10% وجود دارد که باعث افزایش قابل توجه سودآوری شرکت خواهد شد.

تحلیل توسط کارگزاری بورس بیمه ایران

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]