جدیدترین مواضع رئیس سازمان بورس ؛ از عرضه های اولیه تا شبکه های اجتماعی
امروز سه شنبه 14 تیر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

رئیس سازمان بورس مهمترین و جدیدترین مواضع خود درباره موضوعاتی چون صندوق توسعه،رفتار حقوقی ها، شبکه های اجتماعی، وضعیت بازار و دلایل رکود آن،کانون سهامداران حقیقی ،سرمایه گذاری خارجی و عرضه های اولیه را اعلام کرد.

به گزارش وبسایت آرتا تحلیل و به نقل از  پایگاه خبری بورس پرس، در شرایطی طی هفته های اخیر حال و روز بازار سهام 48 ساله ایران به دلایل مختلف نامساعدتر از قبل شده که امروز محمد فطانت اولین نشست مطبوعاتی سال 94 را برگزار کرد و بعد از ارایه گزارشی کوتاه، پاسخگوی سئوالات و انتقاداتی شد که مدنظر اکثر فعالان بازار بود.

وی در این جلسه حدود سه ساعته به آرامی به همه سئوالات مطروحه پاسخ داد تا شاید افکار عمومی بازار سرمایه درمورد مسائل قانع شود. هرچند برخی استدلال های فطانت از درجه قوت و استناد حداکثری برخوردار نبود اما واکنش منطقی و عذرخواهی وی از موضوع رسانه ای که نقشی در آن نداشت به همراه اعلام اصلاحاتی در صندوق توسعه ، اقدامی ارزشمند بوده و می تواند تکیه گاهی مناسب باشد.

همچنین این نشست مطبوعاتی با اعلام تجمع اعتراضی برخی سهامداران در تالار حافظ همزمان شده بود ولی رئیس سازمان بورس ضمن ابزار بی اطلاعی از تجمع اعلام کرد که قرار بود این جلسه خبری هفته قبل برگزار شود اما به دلیل برگزاری سمینار بورس های اسلامی ، به این هفته موکول شد.

برآیند این نشست ( که با حاشیه هایی چون تلقی خواندن بورس به مثابه کوره پول سوزی از سوی یک خبرنگار و واکنش یک خبرنگار دیگر و قهر یک روزنامه نگار قدیمی به دلیل بی توجهی درنوبت به طرح پرسش  همراه بود)، مثبت بود ولی باید دید که فعالان بازار در روزهای آینده چه واکنش عملی به توضیحات بالاترین مقام نظارتی بازار سرمایه نشان خواهند داد.

چند عدد و آمار اعلامی از سوی رئیس سازمان بورس

براساس این گزارش، در آغاز این برنامه خبری، محمد فطانت چند رقم و عدد اعلام کرد که مربوط به میانگین نسبت P/E حدود 5.2 و 6.9 مرتبه ایی شرکت های بورسی و فرابورسی، ارزش روز 282 و 59.5 هزار میلیارد تومانی این دو بورس، جمع دارایی ، بدهی و حقوق صاحبان سهام 800 ، 637 و 166 میلیارد تومانی شرکت‌های بورسی و مقایسه 1.7 برابری ارزش بازار و جمع حقوق صاحبان سهام ، دارایی ، بدهی و حقوق صاحبان سهام 86.8 ، 65.6 و 21 هزار میلیارد تومانی شرکت های فرابورسی‌ بود.

لزوم ارایه اطلاعات شرکت ها و بنگاه های خاص به سازمان

این مقام مسئول به بند ۶ اصلاحی مصوبه مجلس در مورد شرکت‌های مشمول اصل ۴۴  و لزوم اعلام ارقام و صورت‌های مالی شرکت ها و بنگاه های خاص به سازمان بورس اشاره کرد و گفت: موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی موضوع ماده ۵، نهادهای نظامی و انتظامی، نهادها و سازمان‌های خیریه، نهادها و سازمان‌های وقفی و بقاع متبرکه، کلیه صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری وابسته به دستگاه‌های اجرایی و نهادهای انقلاب اسلامی باید اقدام به ارایه اطلاعات به سازمان بورس کنند و در صورتی استثنا هستند که مجوز استثنا را شورای امینت ملی دریافت کرده باشند.

فطانت ادامه داد: این درحالی است که تاکنون هیچ یک از این شرکت‌ها اطلاعاتی به سازمان بورس ارائه نکرده‌اند. در این میان بسترهای لازم برای ارایه اطلاعات به صورت کاغذی و الکترونیکی آماده است.

انتشار مستقیم اطلاعات ناشران در کدال و افزایش یک درصدی دامنه نوسان از اول خرداد

وی با اعلام خبر انتشار مستقیم اطلاعات ناشران در کدال از اول خرداد خاطر نشان کرد:از این پس کلیه اطلاعات ناشران به صورت مستقیم در کدال منتشر خواهد شد . بنابراین شرکت ها باید با دقت بیشتری نسبت به انتشار اطلاعیه ها دقت کنند . چرا که مسئولیت ابهام، نقص و اشکال در اطلاعات متوجه هیات مدیره و مدیران خواهد بود. در این رابطه برنامه آموزشی و اطلاع رسانی در نظر گرفته شده است.

فطانت همچنین از افزایش یک درصدی دامنه نوسان با هدف روان سازی معاملات،کاهش صف های خرید و فروش و کمک به رونق بازار خبر داد که از اول خرداد برای شرکت های بورسی عملی خواهد شد و طی آن دامنه نوسان روزانه از 4 به 5 درصد خواهد رسید. علاوه بر این انتشار اختیاری اطلاعات ماهانه تولید و فروش شرکت ها که با ایران خودرو و سایپا شروع شده، به سایر شرکت ها تعمیم می یابد.

افزایش سرمایه باقی مانده 13.7 هزار میلیارد تومانی و حذف یک شرط از اوراق مشارکت

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به صدور مجوز افزایش سرمایه ۲۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در سال گذشته گفت: از این رقم حدود 50 درصد تامین مالی شده و 50 درصد دیگر به سال 94 منتقل شده است. این درحالی است که با توجه به براورد سود قابل تقسیم 40 هزار میلیارد تومانی شرکت ها تا تیر ماه، توصیه به افزایش سرمایه می شود.

فطانت ادامه داد: به منظور ساده کردن انتشار اوراق مشارکت ، شرط ضامن بانکی از شرکت های حاضر در بازار و خواهان انتشار اوراق حذف شده است.

در انتظار آثار مثبت چند موضوع بر بازار

وی در آخرین بخش ارایه توضیحات گفت : در حال حاضر اخبار خوبی از قبیل افزایش قیمت نفت، کاهش نرخ سود بانکی و مذاکرات هسته ای وجود دارد که با توجه به وضعیت فعلی بازار ، امیدواریم آثار مثبت چنین مقوله های در بازار قابل مشاهده باشد.

برنامه ایی برای تغییر مدیریت صندوق توسعه

بعد از ارایه این نکات ، نوبت به طرح پرسش از سوی خبرنگاران حاضر رسید که فطانت تا آخرین سئوال،با صبر و حوصله پاسخ گو بود.

وی درباره صندوق توسعه بازار گفت: این صندوق از جمله نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس است که مدیریت آن در اختیار ما نیست. از مدیران این صندوق خواسته شده طی یکی دو هفته آینده اقدام به راه اندازی سایت و انتشار پرتفوی و آخرین اطلاعات کنند. هر چند صندوق توسعه با داشتن 500 تا 600 میلیارد تومانی دارایی نقش چندانی در بازار سرمایه ندارد اما باید به کوچکترین دغدغه فعالان بازار توجه کنیم. بنابراین برنامه هایی برای انجام اصلاحات صندوق مدنظر است تا از طریقی به غیر روش کنونی ، فعالیت کند.

به گفته وی در قانون رفع موانع تولید هم صندوقی پیش بینی شده که می توان از تجربیات صندوق توسعه بازار در آن استفاده کرد.

اثر سیاست های انقباظی بر بورس و واکنش به عدم تحقق پیش بینی

وی در مورد سیاست های انقباظی دولت هم گفت: در ارتباط با سیاست های مرتبط با بازار سرمایه، شاهد کمبود نقدینگی ناشی از اتفاقات مختلفی چون سیاست های مالی و پولی بانک مرکزی،نرخ سپرده قانونی و نرخ سپرده بانکی، نرخ شکنی برخی موسسات غیر مجاز، نرخ بازده بدون ریسک و بدون پایه هستیم.

رئیس سازمان بورس در واکنش به عدم تحقق پیش بینی وی در مورد بهتر شدن بازار که در ماه های گذشته به صدا و سیما اعلام کرده بود، اظهار داشت: هنوز هم معتقدم ظرفیت بازار سرمایه بسیار خوب بوده و موضوع مذاکرات و برخی عوامل موثر می توانند زمینه ساز رشد بازار باشند اما به معنای این نیست که بتوانیم  در خرید و فروش ها اجبار کنیم . بلکه هر کسی براساس بلوغ کافی و تحلیل ، می تواند تصمیم گیری کند. همیشه هم تاکید به اجتناب در اعلام ارزنده بودن سهام یا ارایه توصیه کرده ام.  اگر هم مواردی را عنوان کرده ام فقط نظر شخصی بود.

سهام 10 سنتی و اتمام دوره نزول قیمت ها

فطانت با اشاره به نقش شرکت های مشاور سرمایه گذاری در ارایه تحلیل ها و قیمت 10 سنتی سهام شرکت های بورس ایران که در دنیا سابقه ندارد، ادامه داد: روند نزولی قیمت ها و شاخص که از دی 92 شروع و تاکنون ادامه دارد، حتما" به پایان خواهد رسید.

تحقیق و تفحصی درکار نیست

وی با رد موضوع تحقیق و تفحص مجلس از سازمان بورس تاکید کرد: حضور در مجلس و پاسخ به سئوالات امری روزمره بوده و دیروز هم در سه کمیسیون مجلس حضور داشتم. این درحالی است که دغدغه امروز کشور به بازار سرمایه نشان می دهد باید همه مسئولان در اعلام نظرات دقت نظر داشته باشند.

رفتار جالب حقیقی ها و گلایه از حقوقی ها

دبیر شورای عالی بورس در مورد علت بی اعتنایی بازار به اخبار خوش و بی اعتمادی به آینده بازار گفت: درحالی باید رفتارهای افراد حقوقی عارضه یابی شود که از این گروه گلایه دارم. چون یکی از مطالبات ، همین موضوع است. این درحالی است که طی سال جاری افراد حقیقی حمایت جالبی از بازار کرده و حجم زیادی از خرید و فروش ها را این گروه انجام داده اند. بنابراین هرچند قانون خاص و مشخصی برای جلوگیری از عرضه سهام حقوقی ها وجود ندارد اما این گروه می خواهم رفتار بهتری داشته باشند. از رسانه ها هم می خواهند به عنوان یار بورس، در ایجاد تعادل این موضوع کمک کنند.

فطانت ادامه داد: در برخی موارد مانند رفتار حقوقی های تنها اخلاق، کار ساز نبوده و به سایر ابزارها نیاز است تا در شرایط ویژه بازار از عرضه های پرحجم خودداری شود . این درحالی است که از سازمان خصوصی سازی درخواست شد تا در شرایط نزولی بازار عرضه ای نداشته باشد .

نظر شخصی مشاور اقتصادی رئیس جمهور

وی در مورد مواضع مشاور اقتصادی رئیس جمهور در مورد عدم تقسیم سود بانک ها هم گفت: این موضوع از بارزترین نکاتی است که نشان می دهد تصمیمات اقتصادی بر بازار سرمایه و شاخص اثرگذار است. با پیگیری های صورت گرفته مشخص شد این موضوع ، نظر شخصی ایشان بوده و ربطی به تصمیمات بانک مرکزی ندارد.

قضیه مبین و تکذیب وجود افراد خاص

این مقام مسئول درباره معاملات شرکت پتروشیمی مبین و معامله سهام آن توسط افرادی محدود و ابطال معاملات این سهم گفت: در یک روز خاص معامله ای بر روی سهم پتروشیمی مبین در بازار انجام شد که بلافاصله توسط ناظر بورس ابطال شد. این موضوع نشان می دهد معاملات در بورس بر اساس قواعد معاملاتی صورت می گیرد و تا زمانی که توسط ناظر تأیید نشود نهایی نخواهد بود.بنابراین وجودافرادی خاص و حضور این گروه در معاملات سهام پتروشیمی مبین کاملا"منتفی بوده و صحت ندارد.

پاسخ به سه سئوال بورس پرس و نظر رئیس درباره کانون سهامداران

فطانت در واکنش به سه سئوال بورس پرس که در مورد اعلام برنامه های وی ، آمادگی برای حضور سرمایه گذاران خارجی و فعالیت کانون سهامداران حقیقی بود، توضیح داد: در حالی برنامه های بلندمدت سازمان توسط شورای عالی بورس تهیه و اعلام شده که در حوزه اجرایی آن اعتقاد دارم باید به صورت مقطعی و حسب موارد و شرایط عمل کرد.

وی بابیان اینکه بازار سرمایه ایران در حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی دارای نقاط ضعف است، ادامه داد: در این مدت بر روی زیرساخت های نرم و سخت افزارِی، تهیه صورت های مالی به چند زبان، انتشار اطلاعات شرکت ها و سایت به زبان انگلیسی در کدال و سایر سایت های بورس و... انجام شده و قرار است در مرحله اول سیمناری با همکاری دبیرخانه شورای ایرانیان مقیم خارج برای سرمایه گذاران خارجی برگزار و طی آن از برخی زیر ساخت ها و تفاهم نامه ها رونمایی شود.

رئیس سازمان بورس درباره فعالیت کانون سهامداران حقیقی و اینکه تاکنون دوبار وزارت کشور نامه ایی به سازمان ارسال کرده توضیح داد:نام این مجموعه را نباید کانون گذاشت . چون فعالیت کانون با مجوز سازمان بورس است. بلکه باید آن را تشکلی دانست که در چارچوب وزارت کشور فعالیت خواهد کرد.معتقدم بازار سرمایه و سازمان بورس باید از مباحث سیاسی اجتناب کند. اگرچه افرادی که به دنبال آن هستند ، شخصیت های سالمی دارند اما در قضاوت ما نیستند و در صلاحیت وزارت کشور قرار دارند.

فطانت ادامه داد: بنابراین ما هیچ نظر سلبی یا ایجابی در این مورد نداریم و به ما مربوط نمی شود اما اگر این تشکل فعال شود و مجوز وزارت کشور بگیرد، به شخصه حاضر به همکاری خواهم بود .چرا که معتقدم کلیت وجود هر تشکلی می تواند به رشد پایدار و توسعه مثبت بازار کمک شود.

تکذیب فلیتر شدن شبک های اجتماعی

وی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی نقش اساسی در خط دادن به جریان های بازار را دارند و قواعد رسمی هم به تنهایی کفایت نمی کند، ادامه داد:  وجود بی اخلاقی ها وجعل اطلاعیه ها در وایبر و تلگرام موجب فریب برخی و اقدام به خرید و فروش ها شده که باید به این رویه نام بی اخلاقی گذاشت. این رویه توسط عده ایی بسیار معدود و شناخته شده انجام می شود و امیدوارم با کمک رسانه ها اصلاح شود. با این همه نه صلاحیت و نه اعتقادی به فلیتر کردن شبکه های اجتماعی دارم.

توقف عرضه های اولیه تا خردادماه

درحالی اکثر خبرنگاران محل نشست مطبوعاتی را ترک کرده بودند که فطانت در آخرین بحث مطرح شده ، خبر مهمی داد و اعلام کرد: به دلیل انجام برخی برنامه ها، تا خرداد ماه خبری از عرضه های اولیه در بورس و فرابورس نیست. این درحالی است که واگذاری شرکت ها و عرضه سهام را حق هلدینگ و شرکت ها می دانیم که امسال به دلیل وجود تقاضاهای زیاد و در شرایط مناسب انجام خواهد شد.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]