۸ دلیل افت شاخص و کاهش قیمتها/ یک توصیه به سهامداران و چند خواسته از دولت
امروز سه شنبه 14 تیر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن وکشاورزی تهران با اعلام ۸ دلیل برای افت شاخص و کاهش قیمت سهام ، یک توصیه به سهامداران و چند خواسته از دولت مطرح کرد.

به گزارش وبسایت ارتا تحلیل و به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، عباس آرگون با ارایه مطلبی به بورس پرس، 8 دلیل برای افت شاخص و کاهش قیمت سهام اعلام کرد.
بازار سرمایه به عنوان نبض و دماسنج  اقتصاد کشور که شرایط کلی اقتصادی را نشان می دهد ، مدتی است حال و روز خوشی ندارد و نبض آن به خوبی نمی زند. در این خصوص علت را نباید در یک عامل جستجو کرد. چرا که وضعیت این روزهای بازار نتیجه یک عامل نیست بلکه مجموعه ای از عواملی دست به دست هم دادند و ریزش شاخص و کاهش قیمت ها را در بورس و اوراق بهادار رقم زده اند.
لذا می توان دلایلی برای افت پی درپی شاخص و قیمت ها در بورس طی ماه های گذشته اشاره کرد:
 
١-وضعیت اقتصاد کشور
 
در حال حاضر ما در بخش تولید ، صنعت ،بازرگانی و خدمات  و.... با مشکلات عدیده ای از جمله  تعیین دستوری قیمت ها، عدم افزایش آن و تعیین نرخ بهره از یک طرف و افزایش بهای تمام شده کالاهای تولیدی و خدمات ارائه شده و محدودیت نقدینگی در بخش های متعدد واحدهای تولیدی و صنعتی از طرف دیگر مواجه هستیم .
در این شرایط طبیعی است شرکت های بورسی هم که خود جزء این بخش ها هستند از وضعیت مساعدی برخوردار نباشند. در حالی که در شرایط کنونی کشور ،شاخصه‌های اصلی اقتصاد شرایط مناسبی را منعکس نمی کنند ، جای تعجب خواهد داشت تا رونق و شرایط مثبت در بورس را انتظار داشته باشیم. از سال گذشته شاخص بورس و قیمت ها در بازار افت تدریجی را در پیش گرفته‌ که این امر نشان می دهد بورس تافته جدا بافته‌ای از شرایط کلی اقتصاد کشور نیست و این امر مورد پذیرش نخواهد بود که اقتصاد کشور در وضعیت نامناسب باشد و در مقابل آن اوضاع بورس رو به رشد و رونق باشد.
 
٢--سیاست های انقباضی دولت جهت کنترل تورم
 
کنترل تورم طی دو سال گذشته سیاست مثبت و اثرگذار دولت بوده و قابل تقدیر است اما این سیاست منجر به ایجاد و تداوم رکود در کشور گردیده و چالش های بخش تولید را به مراتب افزایش داده است و باید فکری برای خروج واقعی همه بخش های مختلف اقتصادی از رکود کرد.
در حال حاضر بازارهای رقیب بازار سرمایه نیز مانند بازار مسکن، خودرو، طلا و ارز هم شرایط مناسبی ندارند چرا که اولویت اول دولت مهار تورم است.بنابراین تاوان این سیاست در کوتاه و میان مدت رکودی است که بر اقتصاد کشور حاکم شده و بدلیل رکود اقتصادی می توان گفت که وضعیت منفی بورس امری طبیعی است .
 
٣-عوامل روانی وهیجانی ناشی از مذاکرات هسته ای واخبار مثبت و منفی 
 
مسائل سیاسی و بحث مذاکرات  هسته ای بر بازار سرمایه بسیار اثرگذار بوده و بازار نسبت به آن واکنش نشان می دهد. در مذاکرات اخیر لوزان سوییس اتفاق خاصی که بتواند در کوتاه مدت و حتی در میان مدت تاثیر بر اقتصاد کشور بگذارد رخ نداده بود ولی شاهد بودیم بازار واکنشی هیجانی شدیدی از خود نشان داد. بطوری که برخی از سهام دارای صف های خرید میلیاردی بودند و شاخص در مدت کوتاهی رشد چشمگیری داشت .
پس می توان بیان کرد مسائل روانی و هیجانی هم بر بازار بسیار اثر گذار است. در حالی که ممکن است این مسائل نمود عینی در اقتصاد نداشته باشد.
در نتیجه می توان گفت بازارسرمایه بیش از واقع به مذاکرات هسته ای  و اخبار مثبت و منفی موثر در بازار واکنش نشان  می دهد.  
 
٤- فقدان تحلیل در بخشی از فعالان بازار
 
 مسئله دیگری که باعث نابسامانی در وضعیت بورس و نوسانات زیاد قیمت ها وشاخص بازار سهام گردیده، ناشی از عملکرد بخشی از سهامداران است. بطوری بدون تجربه ،تخصص ،خبرگی لازم و تحلیل مناسب  وارد بازار شده  و با انجام خرید و فروش بدنبال  کسب سود در کوتاه مدت هستند و آستانه تحمل بسیار اندکی دارند و به دلیل محدودیت در دامنه نوسان بیشتر از روی دست دیگران نگاه کرده و در صف های خرید و فروش به فراخور آن قرار می گیرند.
به عبارتی وقتی عده ای اقدام به خرید یا فروش می کنند، بدون تحلیل آنها نیز در صف های خرید و یا فروش قرار می گیرند که بدلیل حجم بالای صف ها ، بعضا سهامداران عمده را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهند . در این خصوص ضمن متحمل شدن زیان های سنگین بازار را نیز ملتهب می کنند. 
 
اصولا  افراد غیرحرفه ای نباید بصورت مستقیم وارد بازار سهام شوند. بلکه می توانند از طریق صندوق های مشترک که توسط افراد حرفه ای اداره می شود سرمایه گذاری کنند تا ضمن برخوردی از مزایای بازار سرمایه ریسک خود را نیز کاهش دهند . چرا که بورس یک بازار حرفه ای است و انجام معاملات در آن نیازمند تخصص ،تجربه،خبرگی  و تحلیل .
 
٥-رشد غیر متعارف برخی از سهام ها
 
رشد شتابان بازار در نیمه دوم سال ٩١ تا دی ماه سال ٩٢ موجب گردید تا عده ای سوار بر این موج ، قیمت برخی از سهام را بیش از واقع بالا برده و موجبات ایجاد حباب در آن سهام گردند اما با فروکش کردن فضای هیجانی حاکم بر بازار به یکباره تا بیش از ٦٠در صد کاهش قیمت را تجربه کردند.
 
٦--کاهش نقدینگی ونیاز مشتریان
 
یکی از دلایل دیگری که باعث منفی شدن بازار در شرایط کنونی شده، افزایش ناامیدی به اصلاح شرایط بازارو خسته شدن از شرایط موجود و لبریز شدن صبر سهامداران و نیاز آنان به نقدینگی که موجب فشار عرضه در این روزها و پایین آمدن قیمت ها و شاخص در بورس شده است. بطوری که بخشی از سهامی که درحال حاضر عرضه می شود و صف های سنگینی برای فروش دارند سهام ارزنده ای بوده و قیمت های عرضه آنها به مراتب از ارزش ذاتی پایین تر است و بعضا زیر ارزش اسمی شان عرضه می شوند.
 
٧-دخالت در بازار
 
مسئولین ذیربط بارها اعلام کرده اند از بازار سهام حمایت می کنند ولی به دلیل عدم حمایت صحیح و ماندن حمایت ها در حد حرف ، بازار نسبت به این گفته ها واکسینه شده و نسبت به آن پاسخ مثبت نمی دهد. اگر قرار است حمایتی واقعی صورت گیرد، باید از حرف به عمل تبدیل شده و پس از برداشتن محدودیت های موجود در بازار و ایجاد شفافیت بیشتر و رفع ابهامات از صنایع و بخش های تولید حمایت شود تا این بخش ها از تنگناهای مالی موجود عبور کنند به تبع آن سودآوری شرکت ها بهبود یافته و  بورس نیز رونق خواهد گرفت.
 
٨- ابهامات و موانع صنایع مهم بورسی
 
از دیگر عواملی که موجب کاهش شاخص وقیمت ها گردیده، می توان به ابهامات و موانع موجود بر سر راه صنایع مهم بورسی از جمله پالایشگاهی، سیمان، فولاد، سنگ آهن، پتروشیمی، بانک و خودرو وهمچنین روند کاهشی قیمت جهانی  نفت ومشتقات نفتی وفلزات اساسی  از جمله فولاد اشاره کرد.
 
یک توصیه به سهامداران و چند خواسته از دولت
 
با توجه به موارد مطروح ، توصیه ای به سهامدارانی که با نگاه  بلندمدت در بورس سرمایه گذاری کرده اند وجود دارد که این است جای نگرانی نیست و نباید به کسب سود در کوتاه مدت فکر کنند. چرا که پیش بینی ها از شرایط خوب اقتصادی در آینده حکایت دارد. بنابراین سهامداران باید از سود کوتاه مدت در بورس چشم پوشی کرده و با صبوری به سرمایه گذاری خود در بازار سرمایه به صورت بلندمدت نگاه کنند .
 
از دولت نیز که با شعار تدبیر و امید انتخاب شده، انتظار می رود با فاصله گرفتن از اقتصاد دستوری و اعتقادبر اقتصاد مبتنی بر بازار ، ضمن ایجاد بستر وزیر ساخت های لازم جهت سرمایه گذاری خارجی  و همچنین استفاده از ظرفیت های موجود در کشور بخصوص بخش خصوصی  و واگذاری فعالیت های اقتصادی به بخش خصوصی و قطع وابستگی از درآمد نفت با بهبود فضای کسب وکار ،حذف مقررات زائد ودست و پاگیر و تقویت تولید و توسعه صادرات غیر نفتی و مدیریت بهینه سایر موضوعات موثر بر  اقتصاد از رویکرد صبر و انتظار در زمینه  مذاکرات فاصله گرفته  و با تحرک بخشیدن به بخش های مختلف در جایگاه حاکمیت ، اقتصاد کشور را ازوضعیت کنونی خارج کند.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]