تحلیل بنیادی مجتمع پتروشيمي پرديس (شپدیس)-آرتا تحلیل
امروز سه شنبه 14 تیر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

 

 

مجتمع پتروشيمي پرديس در منطقه ويژه اقتصادی /انرژی پارس، در شهر عسلويه و به فاصله ۲۷۰ كيلومتری جنوب شرقي بندر بوشهر واقع گرديدهاست.

 

 

 

 

 

تاریخچه

مجتمع پتروشيمي پرديس در منطقه ويژه اقتصادی /انرژی پارس، در شهر عسلويه و به فاصله ۲۷۰ كيلومتری جنوب شرقي بندر بوشهر واقع گرديدهاست. مساحت كل مجتمع شامل فاز اول، دومو سوم جمعاً حدود ۵/۶۴ هكتار مي باشد. این شرکت ابتدا با نام پتروشیمی اوره و آمونیاک غدیر در تاریخ 83.5.28 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در اداره ثبت شرکت­ها به ثبت رسید. سپس به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1387، نام شرکت به پتروشیمی پردیس تغییر یافت. در اواخر سال 1389 نوع شرکت به سهامی عام تبدیل و سپس نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران به ثبت رسید. مرکز اصلی شرکت در تهران و مرکز کارخانه، در منطقه عسلویه می باشد.

فعالیت اصلی شرکت

احداث ، راه اندازی ، بهره برداری کاخانجات صنعتی به منظور تولید ، بازاریابی ، فروش ، صادرات ، تبدیل کلیه مواد پتروشیمی و پتروشیمیائی ، فرآورده های فرعی ، مشتقات ذیربط آنها ، انجام کلیه فعالیت های تولیدی ، صنعتی ، بازرگانی ، فنی و مهندسی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به عملیات مذکور می باشد با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

تحلیل صنعت

اوره

اوره به دلیل داشتن کربن در ساختار شیمیایی خود،درگروه محصولات شیمیایی آلی قرار می گیرد. از آنجا که اوره از ترکیب آمونیاک و دی اکسید کربن (محصول فرعی در فرآیند تولید آمونیاک)حاصل می شود تمام واحد های تولیدی اوره در مجاورت ونزدیکی واحد های تولیدی آمونیاک می باشد.وضعیت شرکت در صنعت

مجتمع پتروشیمی پردیس با تولید سالانه 1،360،000 تن آمونیاك و 2،150،000 تن اوره ، بزرگترین تولیدکننده اوره و آمونیاك در سطح کشور است که حجم بالای تولیدات و فن آوری برتر، هماهنگی با استانداردهای زیست محیطی، سهولت دسترسی به خوراك گاز طبیعی، خطوط حمل و نقل دریایی و برخورداری از تاسیسات ذخیره سازی و اسكله بارگیری اختصاصی برای صادرات محصول، از جمله مهمترین مزیتها و ویژگی های این مجتمع بوده که چشم انداز روشنی را برای جایگاه این شرکت در بازارهای بین المللی ترسیم می نماید.

در حال حاضر شرکت پتروشیمی پردیس چهارمین تولیدکننده اوره در جهان می باشد که در صورت به بهره برداری رسیدن فاز سوم این مجتمع، رتبه آن به دومین تولیدکننده بزرگ اوره در جهان ارتقاء خواهد یافت.محصولات و روند تولیدی شرکت

شرکت پتروشیمی پردیس دو محصول آمونیاک و اوره را تولید می نماید. و روند تولید به این ترتیب است که هر متر مکعب گاز تبدیل به یک کیلوگرم آمونیاک شده و از هر 0.56 تن آمونیاک حدود 1 تن اوره تولید می شود.آمونیاک: گاز طبیعی سبک از واحد بازیابی اتان پترو شیمی پارس دریافت و از طریق پترو شیمی مبین به شرکت پردیس ارسال می گردد و به صورت خوراک و سوخت مورد استفاده قرار میگیرد. بخشی از آمونیاک تولیدی به عنوان محصول میانی در تولید اوره نیز استفاده می شود.

اوره: خوراک مصرفی این واحد شامل آمونیاک است .کاربرد اصلی این محصول در تولیدات کشاورزی به عنوان کود و همچنین ساخت و تولید رزینهای مختلف است . اوره ماده اولیه برای تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مهم است ، مانند انواع پلاستیک ، به ویژه رزینهای فرمادئید اوره ، انواع چسب.

ترکیب سهامداران


سود هر سهم


دلایل کاهش سود در سال 93:

· قطع گاز در زمستان به مدت 70 روز

· تعمیرات اساسی واحد آمونیاک فاز 2

· افزایش نرخ گاز مصوب از 1393.04.08 توسط هیئت وزیران از 6.5 سنت به 13 سنت

ترکیب درآمد فروش محصولات


وضعیت تولید


· در برآورد مقدار تولید شرکت در سال 94 با توجه به پوشش مناسبی که در شش ماهه نخست سال داشته ، تولید برابر بودجه در نظر گرفته شده است.

· برای برآورد مقدار تولید در سال 95 ،حدود 75 درصد از ظرفیت اسمی فاز 3 به مقدار تولید سال 94 اضافه شده است.

میزان فروش محصولات


· برای تولید یک تن اوره 0.56 تن آمونیاک لازم است. پس از تولید اوره ی مورد نیاز آمونیاک باقی مانده به فروش می رسد.

· 100 درصد آمونیاک فروش رفته صادر می شود ، 70 درصد اوره صادراتی و 30 درصد آن وارداتی برآورد شده است.

نرخ فروش محصولات


· شرکت در بودجه سال 94 دلار را 30.000 ریال در نظر گرفته است. در کارشناسی سال 94 نرخ تسعیر دلار 31.000 ریال در نظر گرفته شده است.

· نرخ جهانی آمونیاک برابر بودجه و 410 دلار برآورد شده است و نرخ جهانی اوره نیز با توجه به روند نزولی اوره برابر 271 دلار در نظر گرفته شده است.

مبلغ فروش محصولات


بهای تمام شده· بیشترین بخش بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم مصرفی می باشد.

· مهم ترین ماده مصرفی "شپدیس" گاز طبیعی می باشد که شرکت از فاز های گازی پارس جنوب و مجتمع پتروشیمی پارس تامین می کند.

وضعیت سودآوری


تحلیل حساسیت

· تغییر 5 درصدی نرخ خرید گاز سال 94


· تغییر 5 درصدی نرخ فروش محصولات سال 94


نکات حائز اهمیت

· یکی از ریسک هایی که شرکت دارد قطع گاز در فصل سرماست. در سال 93 گاز شرکت به مدت 70 روز قطع بوده است. و در نتیجه تولید شرکت متوقف شده بود.

· در صورتی که در داخل ایران نیاز به اوره باشد مجوز صادرات آن داده نمی شود که بیشتر در فصل زمستان و بهار که فصل کشت است اتفاق می افتد.


تحلیل توسط ساناز صمدی از واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]