مهمترین پرسش های سهامداران«شسپا» در مجمع عادی سالیانه
امروز چهارشنبه 13 مهر 1401
اخبار بورسی و اقتصادیفصل برگزاری مجامع عادی سالیانه شرکت ها رو به پایان است و از جمله شرکت هایی که برگزاری این جلسه را به روزهای آخر موکول کرده اند، نفت سپاهان است که سهامداران آن برای فردا به جلسه مجمع عادی سالیانه جهت تقسیم سود و تصویب صورت های مالی دعوت شده اند.

به گزارش وبسایت آرتا تحلیل و به نقل از بورس نیوز، با عنایت به این موضوع بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران سوالات و ابهامات فراوانی دارند و علاقه مندند که قبل از حضور در مجمع صاحبان سهام اطلاعات مختصری از نکات مد نظر خود به دست آورند.

بر همین اساس در نظر داریم با نیم نگاهی به صورت های مالی شرکت نفت سپاهان به برخی از این نکات و ابهامات بپردازیم.

نکته اول: طبق بند 5-3 گزارش حسابرسی سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 1393، بابت عوارض آلایندگی سال 1392 و سه ماهه قبل و جرایم متعلقه به آن مبلغ 364 هزار و 172 میلیون ریال از شرکت مطالبه شده، اما "شسپا" بابت جریمه آن که 42 درصد از کل مبلغ مذکور را شامل می شود، به استناد درخواست بخشودگی، هیچ ذخیره ای در حساب ها منظور نکرده است. این نکته از آنجایی حائز اهمیت است که چنانچه درخواست این شرکت بابت جرائم تأخیر مورد مطالبه پذیرفته نشود، شرکت بایستی آثار منفی ناشی از آن را در اطلاعات مالی خود منظور نماید. ضمن اینکه طبق تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده شرکت بایستی معادل یک درصد از مبلغ فروش خود را بابت عوارض آلایندگی بپردازد که این امر برای شرکت یک ریسک دائمی محسوب می شود و حتی اگر "شسپا" سود ده نباشد، مجبور است عوارض مذکور را بپردازد.

نکته دوم: شرکت مفاد ماده 240 اصلاحیه قانون تجارت پیرامون پرداخت بخشی از سود سهام ظرف مهلت مقرر را، رعایت نکرده و این موضوع برای سهامدارانی که سهام را با دید بلند مدت و با هدف دریافت سود تقسیمی خریداری می کنند، می تواند به عنوان ریسکی مهم تلقی گردد. از این رو بایستی دید که آیا در سال جاری نیز این انتظار سهامداران به دلیل عدم رعایت مفاد ماده مذکور در سنوات قبل باز هم با تأخیر برآورده خواهد شد؟

نکته سوم: شرکت مذکور در خصوص حداقل سهام شناور، افشای به موقع برنامه آتی مدیریت و پیش بینی عملکرد سالانه، صورت های مالی میان دوره ای حسابرسی شده تلفیقی گروه و شرکت های تابعه، اطلاعات و پیش بینی عملکرد های میان دوره ای و افشای صورتجلسه مجمع عمومی صاحبان سهام قوانین موجود را رعایت نکرده است. مواردی که موجب عدم شفافیت و ابهامات مستمر در بحث نحوه و زمان انتشار اطلاعات شرکت می گردد.

نکته چهارم: دو روز بعد از عرضه اولیه "شسپا" سایت پرکنی دچار حریق شد، اما پس از گذشت بیش از یکسال و پس از پرداخت 60 میلیارد ریال در خرداد ماه امسال از بیمه پارسیان، پیرامون چگونگی وصول مابه التفاوت خسارت از کل 143 میلیارد و 13 میلیون ریال طلب باقیمانده از شرکت بیمه پارسیان، هنوز توافقی حاصل نشده است.

نکته پنجم: طبق تراز نامه مالی سال 93، میزان حساب ها و اسناد دریافتی تجاری و نیز حساب ها و اسناد پرداختی تجاری در مقایسه با ترازنامه سال 92 به ترتیب 32 و 41 درصد افزایش داشته بطوریکه "شسپا" مجبور بوده در قراردادهای خود مواد اولیه مصرفی را به صورت نسیه خریداری کرده و در مقابل محصولات خود را در حالی به مشتری تحویل دهد که همزمان مبلغ ریالی آن را دریافت نکرده باشد. اما بایستی دید شرکت در سال 94 برای این موضوع که مشکل ریسک نقدینگی را تشدید می کند، چه سیاست و برنامه ای را در نظر خواهد گرفت؟

نکته ششم: نفت سپاهان طی سه سال گذشته نوسانات زیادی را در میزان سود محقق شده پایان دوره با اولین پیش بینی بودجه همان سال مالی در بر داشته؛ حال بایستی دید در شرایطی که نرخ فروش تمامی محصولات با توجه به پیش بینی بازار و مصوبات هیأت مدیره در مقایسه با سال قبل از آن کاهش یافته، آیا شرکت همین نوسان را در سود امسال خود نیز شاهد خواهد بود یا خیر؟ حال آنکه به طور قطع این نوسان از درجه اطمینان و قابلیت اتکا بودن بودجه سال 94 شرکت می کاهد.


نکته هفتم: طبق نمودار ذیل با وجود آنکه حاشیه سود عملیاتی در بودجه پیش بینی شده سال 94 نسبت به سال پیش از آن کاهش یک درصدی را داشته، اما حاشیه سود خالص با شیب بیشتری افت کرده؛ از این رو بایستی دید سیاست کلی شرکت در جهت حفظ حاشیه سود خالص همانند سال 92 و حداقل سال 93 چیست؟ابهامات و مواردی از این دست در نهایت موجب گردیده اظهار نظر حسابرس و بازرس پیرامون اطلاعات مالی عملکرد سال مالی 93 نفت سپاهان اظهار نظری مشروط باشد که حاکی از نکات و ابهامات فراوانی است که بایستی صاحبان سهام به آنها توجه ویژه ای داشته باشند.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]