تصمیم حقوقی ها برای حمایت هوشمندانه از بورس در قالب 4 کارگروه
امروز جمعه 08 مهر 1401
اخبار بورسی و اقتصادی

مدیرعامل بزرگترین هلدینگ چند رشته ای بورس تهران از تصمیم حقوقی ها برای حمایت هوشمندانه از بازار سهام خبر داد.

به گزارش وبسایت ارتا تحلیل و به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، غلامرضا سلیمانی امیری، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، با تاکید بر لزوم تعامل و هماهنگی شرکت ها و نهادهای حقوقی بازار سرمایه با یکدیگر برای تعمیق و توسعه این بازار، برگزاری نشست ها و گردهمایی حقوقی های بازار را مورد اشاره قرار داد که همواره به منظور ارایه راهکاری فوری و با دستور خرید و جمع آوری صف های فروش تشکیل می شد.

وی مدیریت و انجام امور جاری بازار سرمایه را از وظایف ارکان اجرایی بازار سرمایه دانسته و نقش شرکت ها و نهادهای حقوقی فعال در بازار سرمایه را ترسیم سیاست های کلان برای افزایش سهم بازار در تولید ناخالص داخلی ذکر کرد.

سلیمانی با بیان اینکه بورس ما هنوز به جایگاه واقعی خود در اقتصادکشور دست نیافته است، مطالعات صورت گرفته در بررسی ارزش بازار سرمایه کشور نسبت به تولید ناخالص داخلی و مقایسه ارزش معاملات نسبت به ارزش بازار سرمایه و ارزش معاملات نسبت به تولید ناخالص داخلی با کشورهای ترکیه، مالزی، کره جنوبی و آمریکا در سال های 2005 تا 2012 را مورد اشاره قرار داد.

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر؛ در حالی مالزی و آمریکا از بیشترین نسبت ارزش بازار به تولید ناخالص داخلی در سال 2012 برخوردارند که بازار سرمایه کشور با سهم 25 درصدی، از کمترین نسبت برخوردار بوده است. همچنین در بررسی نسبت ارزش معاملات به ارزش بازار در سال 2012 نیز آمریکا و کره جنوبی در صدر این فهرست قرار دارند؛ این درحالیست که ایران با سهم 17.8 درصدی در انتهای این لیست قرار گرفته است.

وی همچنین درحالی سهم ارزش معاملات بازار سرمایه کشور نسبت به تولید ناخالص داخلی را 4.5 درصد ذکر می کرد که ارزش معاملات آمریکا در سال 2012 نسبت به تولید ناخالص داخلی اش 144 درصد بوده است.

به گفته سلیمانی؛ از 528 هزار و 319 میلیارد ریال سود محقق شده در بازار سرمایه کشور در سال 93، رقم 425 هزار و 553 میلیاردریال آن به صورت نقدی به سهامداران پرداخت شده است. همچنین در سال گذشته، 72 هزار و 3 میلیارد ریال افزایش سرمایه از محل اندوخته و 150 هزار و 82 میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی صورت گرفته است.

مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر همچنین از توافق هسته ای صورت گرفته به عنوان یک دستاورد سیاسی در کشور نام برد که هنوز بازار سرمایه کشور آن را به طور کامل درک نکرده است.

وی معتقد است که با گشایش بازار های پولی و بانکی (سوئیفت)، حمل و نقل و بازگشت پول های بلوکه شده به کشور شرایط اقتصادی بهبود و بازار سرمایه از رکود خارج خواهد شد.

سلیمانی با توجه به فعالیت 75 درصدی بخش حقیقی در بازار سرمایه ، اهمیت آزادی عمل و تصمیم گیری در بخش حقیقی را مورد اشاره قرار داد که به موجب این مساله باید نقش بخش حقیقی بورس در بازار سرمایه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی با استناد به این بررسی ها،  لزوم بازتعریف مجدد نقش بازار سرمایه در اقتصاد ملی در چارچوب منافع ملی را ضروری دانست که تنها در سایه هماهنگی و تعاملات منسجم و بیشتر شرکت ها و نهادهای حقوقی فعال بازار سرمایه صورت می گیرد.

مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر با بیان اینکه در حال حاضر دارایی ها در بازار سرمایه زیر ارزش واقعی خود قرار دارند، اضافه کرد: براین اساس است که از نهادهای حقوقی درخواست می شود که با پرهیز از نگرش کوتاه مدت، نگاه بلندمدت تری به بازار سرمایه داشته باشند.

دراین راستا  وی به برگزاری اولین جلسه حقوقی های بازار سرمایه در شرکت سرمایه گذاری غدیر اشاره کرد که با حضور 30 شرکت و نهاد حقوقی تاثیر گذار بازار درکنار متولیان نظارتی و اجرایی بازار سرمایه تشکیل شد.

وی ادامه داد: بر اساس چارچوب های مشخص شده دراین جلسه، مقرر شد تا چهار کارگروه 7 نفره از سوی نهادهای تاثیرگذار بازار تشکیل شود تا در آن مسایل بازار سرمایه بررسی وراهکار های اجرایی آن به نهادهای مرتبط ارسال شود و حمایت های حقوقی ها بر اساس تصمیمات این کارگروه ها به شکل جدی تر و هوشمندانه تری انجام گیرد تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد و بخش عمده ای از حمایت های مورد انتظار در چهارچوب ورود اثرگذار حقوقی ها به تصمیمات مهمی است که دولت و خانه ملت راجع به بورس،فضای کسب و کار شرکت ها و صنایع می گیرند.

وی از حضور نماینده بازار سرمایه در شورای پول واعتبار، همکاری و ارتباط نزدیک با نمایندگان مجلس به عنوان ارکان تصمیم گیری، برنامه ریزی دولت در خصوص بازار سرمایه به عنوان رکن اقتصادی کشور، عدم رها نمودن بازار سرمایه توسط حقوقی های این بازار، وضع قوانین و مقررات جهت سهولت برقراری ارتباط با بازارهای بین المللی توسط سازمان بورس، مشخص کردن محورهای عملیاتی بازار سرمایه، تهیه مدل قرار دادهای بین المللی برای ورود شرکتهای خارجی به عنوان درخواست مشارکت کنندگان در اولین جلسه نام برد تا به این واسطه از تحمیل ریسک هایی مانند تعیین نرخ خوراک، بهره مالکانه و کاهش قیمت یک محصول به نفع محصول دیگر جلوگیری شود.

سلیمانی امیری تصریح کرد: در واقع برای تصمیم گیری در مورد صنایع در بازار سرمایه باید منافع ملی را درنظر گرفت تابه این واسطه با حل این مسایل در چارچوب منافع ملی، به زبان مشترکی دست یابیم تا به این واسطه دیگر شاهد تحمیل چنین ریسک هایی در بازار سرمایه نباشیم.

ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]